REKLAMA
REKLAMA

Analizy

PZU dużo stracił na Alior Banku. Będzie odpis aktualizacyjny?

Ubezpieczyciel, mający w sumie 31,9 proc. akcji Aliora, kupował je po znacznie wyższej cenie niż obecna rynkowa, ale nigdy odpisu nie zrobił. Rentowność banku jest mniejsza niż kiedyś i szanse na poprawę są raczej niewielkie.
Foto: materiały prasowe

Kurs akcji Aliora spada od początku 2018 r. i ustanowił właśnie historyczne minimum na poziomie 24,5 zł. Mimo że PZU kupował wiosną 2015 r. i 2016 r. akcje banku po cenie znacznie wyższej – odpowiednio po 89,25 i 38,9 zł – ani razu nie dokonał odpisu aktualizującego wycenę.

Inwestycja na długi termin

W sumie PZU na walory Aliora wydał 2,27 mld zł (1,63 mld zł + 0,64 mld zł ), dziś ten pakiet – według wyceny z GPW – jest wart 0,87 mld zł, czyli o prawie 62 proc. mniej niż w momencie zakupu. – PZU powinien dokonać odpisu na Aliora. Standardy rachunkowości nie wymagają tego w przypadku konsolidacji, ale ewidentnie widać, że przy zakupie banku przepłacono. Podobna sytuacja jest w Pekao, ale różnica jest mniejsza i można ją tłumaczyć krótkoterminowymi wahaniami, czego nie można zrobić w przypadku Aliora – uważa Marcin Materna, dyrektor działu analiz w Millennium DM.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA