Analizy

#WykresDnia: Koniec gry na GameStop

Akcje GameStop poszły w dół wraz z końcem gry na krótko, kiedy Reddit przenosi uwagę na srebro.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Foto: parkiet.com

Akcje GameStop spadały podczas i po sesji w poniedziałek po tym, jak jeden z analityków powiedział, że ponad połowa krótkich pozycji na giełdzie została wyeliminowana. Walory zamknęły się o 31 proc. niżej po cenie 225,00 USD. W trakcie handlu posesyjnego spadły o kolejne 20 proc. od kursu zamknięcia.

Ihor Dusaniwsky - szef analityki predykcyjnej w firmie S3 Partners, specjalizującej się w analizie danych dotyczących krótkiej sprzedaży, zajmującej się technologiami finansowymi i analizami - powiedział w poniedziałek, że „rozpoczął się krótki wycisk" na GameStop, chociaż niektórzy przewidywali zwiększenie short squeeze w połowie stycznia.

Według danych S3 liczba krótkich akcji GameStop spadła o 35,2 miliona w ciągu ostatniego tygodnia, pozostawiając 27,1 miliona krótkich pozycji, co oznacza spadek o 56 proc. Fundusze straciły około 13 miliardów dolarów w samym tylko 2021 roku na GameStop, nawet po zyskach około 2 miliardów dolarów w poniedziałek, powiedział Dusaniwsky, gdy akcje spadły o 22 proc. podczas poniedziałkowej sesji.

„Zarówno sprzedający na rynku podstawowym, jak i dynamiczni, znaleźli okazje i punkty wyjścia cen, aby skrócić swoje pozycje w obliczu tych strat, ponieważ short squeeze GME jest w pełni" - powiedział Dusaniwsky w komentarzach przesłanych pocztą elektroniczną. W międzyczasie akcje Entertainment Holdings Inc.  które najprawdopodobniej pójdą śladem GameStop, spadły po tym, jak jeden z analityków obniżył rekomendacje do "sprzedaj", a cenę docelową do 1 dolara.

Nowym celem dla Reddit był iShares Silver Trust SLV, który zyskał aż 12 proc. w poniedziałek, kończąc sesję zwyżką o 8 proc. do 26,98 $. Rynek srebra to najnowsza mania Reddit, która przejęła Wall Street w zeszłym tygodniu. Kontrakty terminowe na srebro wzrosły aż o 13 proc. do poniedziałku, osiągając ośmioletnie maksima. Wynika to z 6-proc. wzrostu w zeszłym tygodniu, kiedy niektóre posty w grupie WallStreetBets na Reddit nawoływały do ??obstawiania srebra, aby zaszkodzić dużym bankom, które ich zdaniem sztucznie tłumią ceny.

Sklepy detaliczne ostrzegały klientów w weekend, że nie mogą sprostać gwałtownie rosnącemu popytowi na srebrne sztabki i monety. „Ze względu na bezprecedensowy popyt na fizyczne produkty ze srebra nie możemy przyjąć żadnych dodatkowych zamówień na dużą liczbę produktów, dopóki światowe rynki nie zostaną otwarte w niedzielę wieczorem", napisał APMEX, uważany za największego na świecie sprzedawcę metali szlachetnych. SD Bullion ostrzegł, że „ze względu na bezprecedensowy popyt na srebro" nie będzie również mógł przyjmować zamówień do niedzieli wieczorem. Podobne ogłoszenia zostały opublikowane przez Money Metals i inne strony internetowe.

Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Surowce stwierdziła, że ??monitoruje rynki srebra i „pozostaje czujna w badaniu tych rynków pod kątem oszustw i manipulacji". A „silversqueeze" zyskuje na popularności na Twitterze. Jednak nie jest jasne, kim są użytkownicy Reddit - ani czy ich ruchy na rynku odpowiadają roszczeniom online. W rzeczywistości niektóre posty na WallStreetBets pod koniec niedzieli i poniedziałku sugerowały, że ich ruch jest sterowany przez fundusze hedgingowe i nie ma skoordynowanej akcji na rynku srebra. „Silver Squeeze to atak skoordynowany z funduszami hedgingowymi, aby mogli dalej walczyć z GameStop" - zatytułowano jeden z wątków.

W poście napisano, że kupowanie srebra „byłoby tragiczną, nieodwracalną decyzją, która nie tylko najprawdopodobniej nie przyniesie Ci żadnych pieniędzy, ponieważ squeeze jest fałszywy, ale postawi Cię na uboczu w tej sprawiedliwej i chwalebnej wojnie, którą toczymy".

Senator Elizabeth Warren poruszyła tę kwestię w niedzielę, zwracając się do SEC o zbadanie sprawy. „Właściwie nie wiemy, kim są wszyscy gracze w tym wszystkim - czy po obu stronach są duże pieniądze" - powiedział Warren CNN.

W ostatnich transakcjach kontrakty terminowe na srebro wzrosły o około 9 proc.. Akcje kopalni metali szlachetnych Coeur Mining (CDE) wzrosły o ponad 20 proc., a Pan Am Silver (PAAS) o 11 proc.. Te ruchy to kolejny przykład potęgi grupy, która podbiła Wall Street i Main Street: WallStreetBets. Forum Reddit wysłało GameStop, AMC i inne mocno krótkie akcje, które w zeszłym tygodniu gwałtownie wzrosły, wprowadzając zawirowania na rynkach i miażdżąc niektóre fundusze hedgingowe, które obstawiały te akcje. Robinhood, darmowa aplikacja do handlu, znalazła się pod ostrzałem po ograniczeniu transakcji na GameStop i innych akcjach. W zeszłym tygodniu wydawało się, że grupa skupiła się na srebrze. „Srebro zniszczy największe banki, a nie tylko niektóre małe fundusze hedgingowe" - napisał jeden z użytkowników WallStreetBets. Inny twierdzi, że JPMorgan Chase „tłumi metale przez długi czas. To powinno być epickie. Wejdź w to!" Zwracano uwagę, że JPMorgan zapłacił w zeszłym roku rekordową grzywnę w wysokości 920 milionów dolarów, aby uregulować opłaty, które były zaangażowane w manipulacyjne transakcje futures powiązane z metalami szlachetnymi, a także skarbowymi.

Bliźniacy Winklevoss, słynni z pozwania Marka Zuckerberga z Facebooka, od poczatku wspierający bitcoina, poparli na Twitterze pchnięcie WallStreetBets w srebro. „#Silversqueeze to wściekłość na maszynę" - napisał na Twitterze Tyler Winklevoss. „Jeśli okaże się, że rynek srebra jest oszukańczy, lepiej wierzyć, że następny będzie rynek złota" - napisał zaś Cameron Winklevoss.

Jednak w przeciwieństwie do GameStop i innych akcji, na które walczy WallStreetBets, kontrakty terminowe na srebro były ostatnio bardzo mocne. Fundusze hedgingowe i inni inwestorzy instytucjonalni byli optymistyczni na kontraktach terminowych na srebro, a metal był blisko wieloletnich maksimów.

„To dramatycznie inna konfiguracja rynku" - powiedział Fitzmaurice. „Nie jestem pewien, jak dobrze ta nowa strategia handlowa Reddit poradzi sobie na rynkach kontraktów terminowych, a zwłaszcza na notorycznie niestabilnych rynkach towarowych".

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.