Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rafał Bogusławski, dyrektor ds. strategii i rozwoju produktów oszczędnościowych, Analizy Online
W takich warunkach uzyskanie atrakcyjnych stóp zwrotu bez zaakceptowania wyższego ryzyka stało się niemożliwe. W strefie euro, a ostatnio również w USA, firmy zajmujące się doradztwem inwestycyjnym sugerują, żeby zmienić proporcje w długoterminowych portfelach. Jeszcze kilka lat temu było zalecane, by udział inwestycji w fundusze akcji wynosił 40 proc., a w fundusze obligacyjne 60 proc. Teraz sugeruje się 60-proc., a nawet 70-proc., udział akcji. Wynika to z polityki niskich stóp procentowych prowadzonej przez banki centralne, co ogranicza stopy zwrotu na rynku papierów dłużnych, a równocześnie sprzyja rynkom akcji. Nawet ci polscy inwestorzy, którzy niechętnie podejmują ryzyko, powinni rozważyć udział funduszy akcyjnych w portfelu (co najmniej 20–30 proc.). Obecnie najbardziej rozgrzanym rynkiem akcji na świecie jest amerykański rynek spółek technologicznych. Od końca 2018 r. dobrze zachowuje się również sWIG80, czyli małe i średnie spółki notowane na warszawskiej giełdzie. Jednak portfel inwestycyjny powinien być zdywersyfikowany. Dlatego warto do niego wprowadzić nie tylko takie fundusze, które dobrze radziły sobie w ostatnich latach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dynamika wzrostów na warszawskim parkiecie z I półrocza jest nie do powtórzenia, ale nadal widzę szansę na zwyżki w II półroczu – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.
Po rewelacyjnym pod względem stóp zwrotu I półroczu warszawskiej giełdy eksperci pozostają umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o jej zachowanie w II połowie roku.