REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Akademia inwestycyjna

Ucieczka z giełdy w stronę papierów skarbowych

Fundusze dłużne w dłuższym terminie powinny przynosić dodatnie stopy zwrotu (choć mogą być one niższe niż inflacja). Jednak w krótkim okresie, z powodu złej sytuacji rynkowej, może dochodzić do dużych wahań notowań. I wtedy inwestorzy ponoszą straty.

Kurs obligacji notowanych na giełdzie podobnie jak kurs akcji podlega wahaniom. Dlatego wartość portfela obligacji może spadać.

Foto: Adobestock

Fundusze dłużne to obecnie największa grupa na krajowym rynku funduszy inwestycyjnych. Znajduje się w nich około 113 mld zł, podczas gdy aktywa zgromadzone w pozostałych grupach, w tym funduszach akcji i mieszanych, wynoszą około 157 mld zł (dane na koniec stycznia 2020 r.). Największa część funduszy dłużnych inwestuje głównie w Polsce; tu ulokowanych jest około 105 mld zł. Trochę funduszy koncentruje się na rynkach zagranicznych (aktywa w wysokości około 8,5 mld zł).

Od wielu miesięcy udział funduszy dłużnych stale rośnie. Jest to praktycznie jedyna kategoria, która notuje stały dopływ środków. Tymczasem z niemal wszystkich innych grup Polacy wycofują pieniądze. Omijane są przede wszystkim fundusze akcyjne z powodu bardzo trudnej sytuacji na warszawskiej giełdzie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA