Akademia Parkietu

Dużo firm nie uruchomiło PPK. Pracownicy też słabo zainteresowani

Do PPK tworzonego przez firmy przystąpił mniej niż co trzeci pracownik. Trudno nazwać to sukcesem. W przyszłości powinno być lepiej. Programowi będą pomagać dobre wyniki inwestycyjne, ponowne automatyczne zapisy, a także rekomendacje ze strony dotychczasowych uczestników.

W PPK i PPE oszczędza dziś 2,9 mln osób. Do PPK przystąpiło najwięcej pracowników największych przedsiębiorstw, 41 proc. W mniejszych firmach wskaźnik ten wynosi 21–22 proc. PFR ma nadzieję, że do 2025 r. partycypacja zwiększy się do 40–50 proc.

Foto: Shutterstock

W połowie czerwca Polski Fundusz Rozwoju podsumował proces uruchamiania pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Poszło gorzej, niż zakładano. Do programu przystąpiło jedynie 28,8 proc. pracowników firm, które utworzyły PPK. Gdyby doliczyć do tego przedsiębiorstwa, które wolały zaproponować załogom alternatywne wobec PPK pracownicze programy emerytalne (PPE), to odsetek oszczędzających na czas emerytury przy wsparciu pracodawcy wzrósłby do 32,6 proc.

W sumie w PPK i PPE oszczędza dziś 2,9 mln osób. Najwyższym odsetkiem pracowników zapisanych do PPK mogą się pochwalić największe firmy. W mniejszych wynosi on 21–22 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.