Akademia Parkietu

Sztuka wyboru właściwych akcji do portfela

Obserwuj nowe trendy w rozwoju cywilizacji i stawiaj na spółki, które dobrze się w nie wpisują. To jedna ze strategii polecanych inwestorom.

Do głównych megatrendów, które eksperci proponują wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, w jakie spółki zainwestować, należą: sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo cyfrowe, zmiany demograficzne, sharing, praca zdalna, e-sport, zrównoważony rozwój.

Foto: Shutterstock

Samodzielne inwestowanie w akcje wymaga co najmniej podstawowej wiedzy z zakresu finansów i funkcjonowania rynku kapitałowego. Potrzebna jest również aktywność, śledzenie bieżącej sytuacji na giełdzie, zbieranie informacji o spółkach, zapoznawanie się z prognozami makroekonomicznymi itd. Bez tego nie będziemy w stanie zdecydować, w jakie spółki zainwestować oszczędności i kiedy to zrobić. Jeśli ktoś nie jest gotowy na takie wyzwania, powinien pomyśleć o funduszach inwestycyjnych bądź usługach doradztwa inwestycyjnego.

Przed zakupem akcji każdy inwestor, a zwłaszcza ten początkujący, musi się zastanowić, jak duże ryzyko jest w stanie zaakceptować. I od tego trzeba uzależnić swoje decyzje. Najprostszym sposobem na ograniczenie ryzyka jest zwiększenie liczby spółek w portfelu. Przyjmuje się, że najlepszy efekt pod tym względem można osiągnąć wtedy, gdy w portfelu jest maksymalnie 20–25 pozycji. Dalsze zwiększanie liczby spółek nie prowadzi już do spadku ryzyka.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.