Akademia Parkietu

Nawet jeśli pandemia z nami zostanie, z recesją możemy się już pożegnać

Ożywienie w światowym handlu będzie napędzało polski eksport, a skumulowane w trakcie kryzysu oszczędności oraz poprawa sytuacji na rynku pracy rozkręcą konsumpcję. Gwarantuje to solidny wzrost aktywności w polskiej gospodarce w tym roku po załamaniu w roku ubiegłym.

Duży wpływ na koniunkturę w polskiej gospodarce w 2021 r. będzie miał przebieg akcji szczepień przeciwko Covid-19. Ekonomiści podkreślają jednak, że osiągnięcie tzw. odporności populacyjnej nie jest niezbędnym warunkiem ożywienia.

Foto: Shutterstock

Antyepidemiczne ograniczenia aktywności ekonomicznej będą utrzymywane co najmniej do kwietnia – to ocena kanclerz Angeli Merkel dotycząca Niemiec. Także w Polsce taki scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Mimo to ekonomiści są dalecy od rewidowania swoich prognoz na 2021 r., formułowanych w grudniu. Nadal uważają, że będzie to rok solidnego ożywienia, choć boom z prawdziwego zdarzenia jest bardziej prawdopodobny dopiero w 2022 r.

Adaptacja firm i konsumentów

– Początek 2021 r. jest mocno naznaczony przez sytuację epidemiczną. Nie widać jeszcze wyraźnego spadku zachorowań, hospitalizacji i zgonów. Prawdopodobne jest zatem wydłużenie obowiązujących restrykcji – twierdzi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao. – W pierwszym kwartale 2021 r. trudno oczekiwać istotnej poprawy aktywności ekonomicznej. Ta nastąpi dopiero na wiosnę wraz z poprawą wskaźników epidemicznych, co związane będzie z wyprowadzeniem aktywności z pomieszczeń, ale też ze szczepieniami.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.