100 lat gospodarki

Pięć aktualnie ważnych sektorów dla Polski

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Finanse

Bankowość w Polsce, po trudnych początkach w 20-leciu międzywojennym i wyhamowaniu rozwoju w PRL, po 1990 r. przeżywa okres szybkiego wzrostu. Dziś możemy się pochwalić jednym z najnowocześniejszych i najlepiej dokapitalizowanych sektorów bankowych w Europie. Zdrowe banki, nazywane krwiobiegiem gospodarki, to warunek konieczny do udzielania kredytów konsumentom i firmom (wartość kredytów sięga już 1,05 bln zł). Sektor bankowy to największy płatnik podatków w Polsce. Branża zatrudnia blisko 165 tys. osób. Dobrze radzą sobie też ubezpieczyciele – działają 34 zakłady ubezpieczeń majątkowych, w tym dziewięć w formie towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (TUW), i 27 asekuratorów życiowych, w tym dwa TUW. Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń i Deloitte'a z listopada 2017 r. całkowita wartość dodana generowana przez branżę wynosi 35,9 mld zł. W 2016 r. branża odprowadziła 1,6 mld zł podatków, tworzy też 225 tys. miejsc pracy w różnych sektorach.

Transport

W ostatnim ćwierćwieczu polską specjalnością stały się międzynarodowe przewozy samochodowe ładunków. Blisko 35 tys. polskich przedsiębiorców zdobyło jedną czwartą unijnego rynku wartego ok. 100 mld euro. To polscy przewoźnicy dyktują ceny, a ich dominacja przyczyniła się do zaproponowania przez Komisję Europejską tzw. pakietu mobilności, który ma utrudnić przewoźnikom z krajów peryferyjnych UE dostęp do rynków bogatych państw leżących w środku Wspólnoty.

Zarejestrowane w Polsce przedsiębiorstwa transportowe należą głównie do kapitału polskiego, a ich eksportowy sukces ma także wymiar blisko czteromiliardowej (liczonej w zł) nadwyżki w polskim bilansie usług przewozowych.

Z perspektywy krajowej międzynarodowi przewoźnicy ładunków tworzą niemal połowę przychodów całej branży transportowej. Każdego roku dokonują zakupów taboru wartości 2 mld euro. rp

Paliwa i energetyka

Polskie rafinerie należą do jednych z najnowocześniejszych na świecie. Dziś są w stanie z każdej baryłki przerabianej ropy wyprodukować znacznie więcej paliw niż ogół ich zagranicznych konkurentów. Poza tym rafinerie cały czas inwestują w nowe instalacje, które mają zapewnić im jeszcze większe marże na przerobie ropy. PKN Orlen dysponuje dziś największą siecią stacji paliw w regionie. Z kolei Grupa Lotos ma trzecią co do wielkości sieć w Polsce. Coraz większe znaczenie w regionie odgrywają polskie firmy handlujące paliwami. W segmencie gazu ekspansję na rynki zewnętrze realizuje PGNiG. Ogromne zmiany zachodzą też w krajowej energetyce. Inwestycje w nowe bloki, modernizacja istniejących oraz konieczność dostosowania ich do rosnących wymagań unijnych mocno zmieniają tę branżę. Część ekspertów za duży plus naszej energetyki uważa też to, że istniejące obiekty działają w oparciu o krajowe surowce.

Budownictwo

Budownictwo w Polsce napędzane jest z jednej strony pieniędzmi z funduszy unijnych – to głównie inwestycje infrastrukturalne mające na celu dogonienie Europy Zachodniej. Na same szlaki drogowe i kolejowe zabudżetowane są dziesiątki miliardów euro.

Z drugiej strony bardzo prężnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe – w 2017 r. deweloperzy sprzedali blisko 73 tys. lokali. To wciąż mniej, niż „za Gierka", ale jakość jest nieporównywalna. Do gry wkracza powoli państwo, realizując program Mieszkanie+.

Boom trwa także w segmencie komercyjnym, przybywa magazynów, biurowców i obiektów handlowych. Inwestorzy finansowi lokują w aktywa komercyjne nad Wisłą po kilka miliardów euro rocznie

Inwestycyjny boom to z jednej strony wielka szansa, a z drugiej gigantyczne wyzwanie spowodowane spiętrzeniem robót. Inwestorzy i wykonawcy muszą się zmagać m.in. ze wzrostem cen materiałów, kosztów pracy.

IT

W międzynarodowych rankingach polscy programiści od lat zajmują czołowe pozycje i wygrywają prestiżowe konkursy. Swoją pozycję systematycznie umacniają też polskie firmy informatyczne. Najlepiej radzą sobie te, które oferują autorskie rozwiązania. Największa – Asseco – zbudowała sieć firm działających w ponad 50 krajach. Odważnie w świat idzie też krakowski Comarch oraz wiele młodszych firm, np. wrocławski LiveChat.

Prawdziwym fenomenem polskiej gospodarki jest branża gier. Jej wartość sięga 2 mld zł i szybko rośnie. Mamy już ponad 300 studiów deweloperskich, a w wielu krajach najbardziej znanym produktem eksportowym z Polski jest „Wiedźmin" autorstwa CD Projektu. Państwo pomaga firmom IT kuć żelazo póki gorące, czego przykładem mogą być programy sektorowe realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Innowacje kosztują, ale po latach ta inwestycja zwraca się z nawiązką.

 

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.