Rating Argentyny wzrósł po raz pierwszy od pięciu lat

Agencja Moody's po raz pierwszy od pięciu lat podwyższyła rating kredytowy Argentyny po jego obniżeniu w 2020 r., gdy zakłócenie rozmów o restrukturyzacji zadłużenia w obliczu globalnej pandemii zwiększyło ryzyko niewypłacalności kraju.

Publikacja: 27.01.2025 09:00

Rating Argentyny wzrósł po raz pierwszy od pięciu lat

Foto: Erica Canepa/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GiGCZ4AWcAAlf-D?format=jpg&name=900x900

Agencja ratingowa Moody's podniosła w piątek długoterminowy rating kredytowy Argentyny w walucie obcej do „Caa3” z „Ca”, powołując się na zdecydowaną zmianę polityki rządu, która pomogła stawić czoła wyzwaniom gospodarczym i ustabilizować finanse zewnętrzne. Perspektywy Argentyny również zmieniono na „pozytywną” ze „stabilnej” w związku z dalszymi postępami rządu w realizacji programu stabilizacji makroekonomicznej.

Według oficjalnych danych opublikowanych w poniedziałek, które w dużej mierze zbiegły się z pierwszym pełnym rokiem urzędowania libertariańskiego prezydenta Javiera Milei, Argentyna osiągnęła rekordową nadwyżkę handlową w wysokości 18,9 miliarda dolarów w 2024 r., co odzwierciedla wpływ jego polityki gospodarczej.

Według Moody's administracja Milei odziedziczyła spiralną inflację, wyczerpane rezerwy międzynarodowe i rozległe braki równowagi gospodarczej, które doprowadziły do ​​bardzo wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia kredytowego.

„Wprowadzono zdecydowane dostosowania fiskalne wraz ze środkami mającymi na celu wstrzymanie finansowania monetarnego, które okazały się skuteczne w eliminowaniu zakłóceń równowagi” – stwierdzono.

Argentyńskie rynki finansowe wykazują dobrą koniunkturę dzięki twardej polityce Milei „zero deficytu”, schłodzeniu inflacji i zaangażowaniu rządu w regulowanie swoich zobowiązań dłużnych.

Czytaj więcej

Milei nie wysadził w powietrze banku centralnego

Milei poprawił w rok argentyńską gospodarkę

Chociaż nowy rating Argentyny pozostaje śmieciowy, podwyżka jest pierwszą od pięciu lat i następuje po tym, jak Milei znacząco poprawiła gospodarkę kraju zaledwie rok po objęciu urzędu.

„Fundamenty kredytowe Argentyny poprawiły się w ciągu ostatniego roku w wyniku skutecznych i zdecydowanych dostosowań polityki, które doprowadziły do ​​stabilizacji otoczenia makroekonomicznego” – stwierdził Moody’s.

Zauważono, że inflacja gwałtownie spada, wydatki rządowe zostały obcięte, a deficyty maleją. W rzeczywistości rząd wykazał w listopadzie nadwyżkę od początku roku na poziomie 0,1 proc. PKB, co oznacza odwrócenie deficytu wynoszącego 4,4 proc. PKB w tym samym czasie rok wcześniej.

To także poprawia perspektywy zadłużenia. Kiedy w 2023 r. zadłużenie osiągnęło 156 proc. PKB, agencja Moody’s oszacowała, że ​​w zeszłym roku spadło do 77 proc. i przewiduje, że do 2026 r. spadnie jeszcze bardziej do 50 proc.

Wolnorynkowa terapia szokowa Milei dla Argentyny, która od dawna nękana jest przez wysoką inflację, anemiczny wzrost, uciążliwą biurokrację i niespłacanie długów, zyskała mu przydomek „el loco”, czyli wariat.

Oprócz ogromnych cięć wydatków i zwolnień w rządzie, po inauguracji Donalda Trumpa Milei pochwalił się, że usunął ponad 900 przepisów. Obejmują one zasadę obowiązującą niektórych pracowników rządowych, która gwarantowała ich dzieciom znalezienie pracy po śmierci, a także rozporządzenie dotyczące sprzedaży „normalnych” ziemniaków, dzięki któremu, według „Wall Street Journal”, stoiska z warzywami otrzymywały premię.

Milei utworzyła nawet Ministerstwo Deregulacji i Transformacji Państwa, zyskując fanów na prawicy, takich jak Elon Musk, który w administracji Trumpa kieruje Departamentem Efektywności Rządu.

Czytaj więcej

Argentyna wpadła w recesję. Powodem cięcia budżetowe Javiera Milei

Rating Boliwii coraz bardziej śmieciowy

Tymczasem Fitch po raz drugi w ciągu roku obniżył rating sąsiada Argentyny, Boliwii, do "CCC-". Ostrzegł, że pilnie potrzebne są środki naprawcze, aby uniknąć głębszego pogorszenia się sytuacji. Wystawiając swoje oceny, Fitch wziął pod uwagę niedostępność waluty obcej oraz złą politykę gospodarczą i fiskalną kraju.

Nowy rating oznacza, że ​​kraj ten stwarza większe ryzyko dla potencjalnych inwestorów i finansistów. Ponadto niedobory paliwa, blokady dróg i niepokoje społeczne w 2024 r. pogłębiły tę ponurą perspektywę w obliczu rosnącego deficytu budżetowego i przyspieszenia inflacji.

Fitch przyznał również, że ryzyko niespłacenia przez Boliwię w tym roku swojego zadłużenia zagranicznego jest niskie, ale prognozy makroekonomiczne na 2026 są zagadką. Agencja nalegała, aby Boliwia w dalszym ciągu spłacała swoje płatności kuponowe na 2025 r. o wartości 110 mln dolarów w euroobligacjach, ale wyzwanie w 2026 r. będzie większe, a terminy zapadalności osiągną 333 mln USD w kontekście niskiej płynności i ograniczonego wzrostu gospodarczego ze względu na paliwo oraz niedobory walut obcych w obliczu niepokojów społecznych. Dlatego przyszły rząd Boliwii będzie musiał dokonać radykalnych dostosowań.

Wykres Dnia
Banki centralne dywersyfikują rezerwy wybierając złoto i inne waluty
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Wykres Dnia
Nastroje Amerykanów pogarszają się wraz ze wzrostem obaw o inflację
Wykres Dnia
Po cłach Trumpa spadają akcje producentów samochodów
Wykres Dnia
Niemiecki rząd nadal może pobierać podatek solidarnościowy
Wykres Dnia
Wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów najniższy od czterech lat
Wykres Dnia
SAP wyprzedził Novo Nordisk i stał się największą firmą w Europie