Sytuacja na rynkach 23 marca - Powell nie obniży stóp

Wczorajszy przekaz z FED doprowadził do wyraźnej przeceny dolara, ale już indeksy na Wall Street się cofnęły.

Publikacja: 23.03.2023 12:09

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Rezerwa podniosła stopy procentowe o 25 punktów baz., co było powszechnie oczekiwane. Z komunikatu znikło sformułowanie o "konieczności dalszych podwyżek stóp procentowych" na rzecz zwrotu o tym, że "dalsze dostosowanie polityki może być konieczne", co zinterpretowano jako sygnał zbliżającego się końca cyklu. W nowym dot-plot poziom terminalnej stopy na ten rok został pozostawiony na 5,10 proc., co oznaczałoby, że majowa podwyżka o 25 punktów baz. byłaby tą ostatnią. Niemniej ze strony Jerome Powella padły jeszcze dwie ważne kwestie - po pierwsze, że projekcja stóp jest tylko planem, a ścieżka stóp może być dostosowywana z posiedzenia na posiedzenie i po drugie, że w scenariuszu bazowym FED nie zakłada obniżek stóp w tym roku. Te nie są wykluczone w 2024 r. (łącznie w dół o 75 punktów baz.). Wydaje się, że te ostatnie wątki nie wybrzmiały nazbyt mocno, gdyż model CME FED Watch daje zaledwie 43 proc. szans na podwyżkę w maju i nadal wyceniana jest cała seria obniżek począwszy od lipca. Można odnieść wrażenie, że rynki wczoraj doszły do wniosku, że to FED spasował po tym jak sytuacja wokół banków się pogorszyła i zarazem warunki kredytowe uległy samoistnemu zaostrzeniu (co jak słusznie zauważył Powell w pewnym sensie zastępuje zacieśnianie w wydaniu banku centralnego). Z drugiej strony szef FED zdawał się zapewniać wczoraj, że ostatnie zamieszanie w sektorze bankowym nie powinno być interpretowane, jako duży problem systemowy. To doprowadziło wczoraj wieczorem do przeceny kryptowalut, które w ostatnich kilkunastu dniach zaczęto traktować jako jedną z alternatyw...

W czwartek o poranku dolar dalej taniał, ale później przecena została zatrzymana. O godz. 9:30 decyzję nt. stóp procentowych ogłosił SNB - Szwajcarzy dowieźli wcześniejsze oczekiwania rynku mówiące o ruchu o 50 punktów bazowych (do 1,50 proc.). W ostatnich dniach rozkład sił na ruch o 25 punktów baz. i 50 punktów baz. rozkładał się niemal po równo, stąd też posunięcie SNB doprowadziło do wyhamowania ostatnich spadków franka wobec głównych walut. O godz. 10:00 o swojej decyzji poinformował też Norges Bank - ruch wyniósł 25 punktów baz., co było zgodne z prognozą. Dzisiaj poznamy jeszcze komunikaty Banku Turcji - o godz. 12:00 (oczekiwania bez zmian, tj. 8,50 proc.) i Banku Anglii o godz. 13:00 (spodziewany jest ruch o 25 punktów baz. do 4,25 proc.). W kalendarzu mamy też pomniejsze dane makro z USA, jak cotygodniowe bezrobocie o godz. 13:30 i sprzedaż nowych domów o godz. 15:00.

Dzisiaj najlepiej radzą sobie waluty Antypodów, oraz korony skandynawskie. W czołówce mamy też franka, funta i euro. W przypadku wspólnej waluty ważne mogą być ostatnie doniesienia z ECB, które wskazują, że decydenci nie planują zmiękczyć przekazu dotyczącego dalszych podwyżek stóp procentowych, dopóki dane inflacyjne pozostaną wysokie.

EURUSD- notowania wróciły poniżej 1,09

Rano notowania EURUSD wyszły na nowe maksimum w ruchu rozpoczętym zaledwie tydzień temu - szczyt wypadł przy 1,0929, który to poziom zbiega się ze szczytami ze stycznia b.r. Wyżej mamy już tylko maksimum z lutego b.r. przy 1,1032. Później jednak szybko cofnęliśmy się poniżej 1,09. Skąd ten ruch? W reakcji na wczorajszy FED brakowało spójności - dolar potaniał, ale giełdy nie poszły w górę. Jako argument podawano tu fakt, że Powell nie zakończył jednoznacznie cyklu podwyżek i jednocześnie zaprzeczył temu, co rynki uparcie wyceniają, czyli możliwym obniżkom stóp już od najbliższych wakacji. To pokazuje jak trudna jest ostatnio interpretacja wydarzeń.

DM BOŚ

Wykres dzienny EURUSD

Technicznie dotarliśmy do oporu przy 1,0930 po sporym ruchu. W teorii możliwy byłby nawet ruch powrotny w okolice 1,0760, które zostały wyraźnie wybite dwa dni temu.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty pozostaje mocny do końca dnia
Waluty
Jen traci przed decyzją BoJ
Waluty
Złoty słabszy. Analitycy: Nie ma się czym martwić
Waluty
Fatalne dane z polskiego przemysłu ciążą złotemu
Waluty
Kurs złotego znów złapał wiatr w żagle
Waluty
Japoński jen na 34-letnich minimach