USD/PLN poniżej 4,8

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi utrzymanie zwyżek eurodolara (tuż pod parytetem) i w konsekwencji również wyższych poziomów na wycenie złotego.

Publikacja: 26.10.2022 07:43

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7645 PLN za euro, 4,7858 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8095 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4805 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,997% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach mijały pod znakiem spadki awersji do ryzyka i próby kontynuacji impulsu wzrostowego na giełdach.

Równocześnie wyraźnie drożały obligacje, co oznaczało spadek rentowności. Rynek żyje doniesieniami WSJ z poprzedniego tygodnia, który wskazywał iż Fed może złagodzić nieco swoje stanowisko po najbliższej podwyżce o 75pb. Rynek ponownie podejmuje próby wygenerowania „bear market rally” w ramach trwającej bessy. Sytuacja w UK wydaje się być wstępnie ustabilizowana, a szeroki FX reaguje dość dynamicznie na kolejne interwencje BoJ. Co ciekawe podniesienie się rynku bazowego skutkuje coraz mocniejszym PLN, pomimo iż wskazywane wcześniej czynniki podażowej (m.in. obawy o fundusze czy wysokość stopy) pozostają niezmienne. Potwierdza to iż złoty zależny jest głównie od czynników zewnętrznych. Lokalnie jesteśmy świadkami powrotu dyskusji nt. wysokości stóp, gdzie część analityków sugeruje iż ex-ante stopy w Polsce znajdują się już w okolicach 0 (bazując na założeniu iż inflacja wyraźnie spadnie w ciągu najbliższych 12M). W ujęciu „tu i teraz” Polska ma jednych z najbardziej ujemnych, realnych stóp procentowych w Europie (ok. -10%).

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego jak i globalnego. Inwestorzy czekają na jutrzejsze posiedzenia EBC oraz wskazanie PKB z USA.

Z rynkowego punktu widzenia PLN pozostaje w korekcie wzrostowej wspieranej lepszymi nastrojami na rynkach bazowych. Testem dla całego układu będzie najpewniej jutrzejszy EBC oraz dane z USA.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?
Waluty
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek