DM BOS: Sytuacja na rynkach 23 maja - im gorzej, tym lepiej?

Poniedziałek przynosi słabość dolara na szerokim rynku, co ma związek z poprawą globalnego sentymentu (chociaż o kształcie piątkowej sesji na Wall Street zdecydowała dopiero ostatnia godzina, a nastroje w Azji pozostają chwiejne za sprawą niepewności, co do dalszego rozwoju pandemii COVID w Chinach).

Publikacja: 23.05.2022 11:34

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Co ciekawe stabilne po spadkach z zeszłego tygodnia pozostają rentowności amerykańskich obligacji - 10-letnie oscylują wokół 2,81 proc. Trudno to tłumaczyć większym zainteresowaniem długiem skoro nastroje wokół bardziej ryzykownych aktywów są dzisiaj lepsze. Może to oznaczać, że rynek zaczyna obawiać się globalnego spowolnienia gospodarczego i nie wycenia już bardziej agresywnych działań FED ponad to, co jest już teraz wiadome. Ta pokrętna logika sugeruje tym samym, że im większe będą obawy dotyczące hamowania amerykańskiej gospodarki, tym bardziej będą się cieszyć z tego inwestorzy - i przynajmniej w krótkim okresie tak może to działać. W tym kontekście warte uwagi będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED, które poznamy w najbliższą środę.

Dzisiaj w gronie najsilniejszych walut są Antypody. Rynek ustawia się pod ruch RBNZ w tym tygodniu, który może przynieść podwyżkę stóp procentowych o 50 pb. Dolar australijski dobrze przyjął wynik wyborów parlamentarnych, chociaż nie jest jasne, czy laburzyści będą mogli rządzić samodzielnie. Mimo trudnej sytuacji pandemicznej w Chinach, zarówno AUD i NZD zdają się zakładać, że przełom miał już miejsce, a chińskie władze skoncentrują się teraz na wsparciu własnej gospodarki.

Mocne są dzisiaj też korony skandynawskie, które cechuje duża wrażliwość na wahania globalnego sentymentu. Dobrze radzą sobie też funt, oraz euro (w tym ostatnim przypadku wskazuje się na wypowiedź szefowej ECB, która dała do zrozumienia, że podwyżka stóp procentowych mogłaby mieć miejsce nawet w kilka tygodni po zakończeniu skupu aktywów, co do uwiarygadnia lipcowy scenariusz).

EURUSD - mocne wsparcie od Lagarde

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego przyznała w ostatnich minutach, że bank centralny jest gotowy wyjść z ujemnych stóp procentowych (depozytowa w strefie euro wynosi obecnie -0,50 proc.) do końca III kwartału, co wyraźnie podbija oczekiwania na drugą podwyżkę stóp we wrześniu (pierwsza o 25 p.b. spodziewana jest w lipcu), oraz kolejne (Lagarde przyznała, że ECB podejmie wszelkie stosowne kroki w celu przeciwdziałania wysokiej inflacji). Do tej pory rynek wyceniał trzy pełne ruchy o 25 p.b. na stopach w tym roku.

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

DM BOŚ

Dzisiaj poznaliśmy też dane Ifo z Niemiec - indeks zaufania w tamtejszym biznesie odbił w maju bardziej, niż sądzono - do 93,0 pkt. wobec oczekiwanych 91,4 pkt., a ekonomista Ifo Klaus Wohlrabe stwierdził, że na obecną chwilę nie ma sygnałów recesji w gospodarce, chociaż ryzyka pozostają ogromne (największy problem to nadal problemy z łańcuchami dostaw).

Notowania EURUSD z impetem wybiły rejon oporu przy 1,0630-40 (szczyty z początku maja) i są na drodze do podejścia w rejon oporów 1,0760-80, które mogą być celem dla tej krótkoterminowej fali.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty pozostaje mocny do końca dnia
Waluty
Jen traci przed decyzją BoJ
Waluty
Złoty słabszy. Analitycy: Nie ma się czym martwić
Waluty
Fatalne dane z polskiego przemysłu ciążą złotemu
Waluty
Kurs złotego znów złapał wiatr w żagle
Waluty
Japoński jen na 34-letnich minimach