Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Z danych GUS wynika, że w styczniu transport towarów wzrósł o 16,1 proc., licząc rok do roku, i sięgnął 46,8 mln ton. Największe ilości ładunków przewieziono pociągami. W efekcie transport kolejowy zdetronizował przewoźników drogowych. Co ważniejsze, zwyżki przekroczyły 22 proc. Nieco mocniej wzrósł tylko transport morski.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na nadchodzące miesiące zapowiedziano m.in. oddanie kolejnych kilometrów autostrady A2 łączących Białą Podlaską z Warszawą, drugi fragment Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej pomiędzy Żukowem i węzłem Gdańsk Południe czy odcinek S7 Modlin – Czosnów.
Udział transportu intermodalnego w całym rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce rośnie. Z wolumenami jest słabiej, ale firmy wierzą, że w długim okresie intermodal ma dobre perspektywy.
Spółka inwestuje m.in. w logistykę magazynową oraz transport przesyłek nieskonteneryzowanych. Równolegle prowadzi wewnętrzne działania optymalizacyjne, które wspierają jej efektywność i podnoszą jakość obsługi.
Spotkanie w sprawie zawieszenia zapisów zakładowego układu zbiorowego pracy nie przyniosło żadnych efektów. Kolejne odbędzie się 17 lipca. Związkowcy nie chcą też zmian w strukturze organizacyjnej spółki.
Akwizycja holenderskiej firmy Nijman/Zeetank to nie tylko wzmocnienie w kluczowych dla giełdowej spółki przewozach produktów chemicznych i paliw, ale i możliwość rozwoju na perspektywicznym rynku transportu intermodalnego.
Czy tak się stanie w dużej mierze będzie zależeć od tego, na ile uda się powiązać ponoszone koszty z przychodami oraz zahamować degradację stawek przewozowych. Widoczne efekty powinien też przynieść plan restrukturyzacji.