Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zbigniew Konieczek, prezes Newagu, informuje, że w ubiegłym roku wzrosły koszty produkcji w grupie głównie na skutek zwyżki wynagrodzeń.
Zarząd Newagu szacuje, że w tym roku otoczenie rynkowe nadal będzie sprzyjać działalności prowadzonej przez grupę kapitałową. – Perspektywy rynkowe oceniamy pozytywnie, bazuje to jednak bardziej na ocenie długofalowych trendów przewozów pasażerskich i towarowych niż na planach inwestycyjnych spółek kolejowych. Transport kolejowy jest ekologiczny i będzie się rozwijał, będzie też wspierany przez politykę środowiskową Unii Europejskiej – mówi Zbigniew Konieczek, prezes Newagu.
Dodaje, że spółka, posiadając rozbudowany portfel produktów obejmujących różnego rodzaju tabor kolejowy, nadal będzie odpowiadała na rosnące potrzeby zgłaszane przez odbiorców. Jednocześnie wśród największych barier dalszego rozwoju wymienia zmieniające się prawo podatkowe i biurokrację.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółka inwestuje m.in. w logistykę magazynową oraz transport przesyłek nieskonteneryzowanych. Równolegle prowadzi wewnętrzne działania optymalizacyjne, które wspierają jej efektywność i podnoszą jakość obsługi.
Spotkanie w sprawie zawieszenia zapisów zakładowego układu zbiorowego pracy nie przyniosło żadnych efektów. Kolejne odbędzie się 17 lipca. Związkowcy nie chcą też zmian w strukturze organizacyjnej spółki.
Akwizycja holenderskiej firmy Nijman/Zeetank to nie tylko wzmocnienie w kluczowych dla giełdowej spółki przewozach produktów chemicznych i paliw, ale i możliwość rozwoju na perspektywicznym rynku transportu intermodalnego.
Czy tak się stanie w dużej mierze będzie zależeć od tego, na ile uda się powiązać ponoszone koszty z przychodami oraz zahamować degradację stawek przewozowych. Widoczne efekty powinien też przynieść plan restrukturyzacji.
Założono, że do 2031 r. nastąpi stabilizacja sytuacji płynnościowej spółki, spłata zobowiązań, wzrost efektywności i zostaną stworzone warunki pod przyszłe finansowanie inwestycji. Rentowność na poziomie wyniku netto planowana jest już od 2026 r.
Proponuje stronie społecznej odstąpienie od przywilejów pracowniczych wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy. Na to muszą się jednak zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce.