O ponad 11 proc., do 26,4 zł, przy dużym obrocie, drożały w czwartek akcje Huuuge w reakcji na najnowsze informacje płynące ze spółki. Ogłosiła ona decyzję o zakończeniu przeglądu opcji strategicznych rozpoczętego latem 2022 r. Rada dyrektorów uznała, że optymalną strategią jest pozostawienie spółki na GPW. Postanowiła również, że nadszedł czas na dystrybucję części gotówki do akcjonariuszy. Uzasadniła to m.in. obecnymi warunkami rynkowymi i kursem akcji, który – mimo czwartkowego wzrostu – nadal jest niemal o połowę niższy niż cena akcji w IPO w 2021 r. (50 zł).
Dwie trzecie gotówki dla akcjonariuszy
Na skup spółka może przeznaczyć do 150 mln USD. Przy czwartkowej wycenie akcji stanowi to niemal jedną trzecią kapitalizacji studia.
Skup ma się odbyć w drodze zaproszenia do sprzedaży akcji, dostępnego dla wszystkich akcjonariuszy po z góry określonej cenie. Jakiej – tego jeszcze nie wiadomo. Szczegóły programu, włącznie z ceną i harmonogramem, mają zostać ogłoszone w I kwartale. Z kolei skup ma się zakończyć przed rozpoczęciem okresu zamkniętego poprzedzającego publikację raportu za 2022 r.
Huuuge wykorzysta na buy back prawie 68 proc. posiadanej gotówki (jej stan na koniec 2022 r. wynosił 222 mln USD). Analityk Trigona DM Kacper Koproń wylicza, że po przeprowadzeniu skupu liczba akcji własnych posiadanych przez Huuuge zwiększy się do około 40 proc. – Być może przy takiej strukturze spółka będzie łatwiejsza do sprzedaży inwestorowi branżowemu niż przy bardziej rozproszonym akcjonariacie – zastanawia się analityk. Jego zdaniem fakt, że do tej pory nie doszło do zrealizowania transakcji, może oznaczać brak chętnego podmiotu (fundusz PE lub inwestor branżowy) do ściągnięcia spółki z giełdy pomimo jej niskiej ceny.
Obecnie największym akcjonariuszem spółki (ma ponad 30 proc. akcji) jest pośrednio jej prezes i współdyrektor generalny Anton Gauffin. – Nasza rentowność pozwala inwestować w przyszłość i myśleć strategicznie o tym, jak dalej kreować wartość dla naszych akcjonariuszy – tak prezes komentuje najnowsze plany studia. Dodaje, że dzięki skupowi akcji spółka może zaoferować akcjonariuszom dodatkową płynność, a wartość walorów się zwiększy. Nie wiadomo, czy największy akcjonariusz zamierza w buy backu uczestniczyć. Zapytaliśmy o to Huuuge. – Spółka nie komentuje i nie ma wiedzy odnośnie do intencji poszczególnych akcjonariuszy – odpowiedziało studio.