To zapłata za udzieloną przez Bioton w 2009 roku licencję na sprzedaż insulin w Chinach. Porozumienie w tym zakresie zostało zawarte pod koniec maja, a ostateczny termin na przekazanie środków ustalono na koniec sierpnia.
W sumie Bayer winien był polskiej firmie 31 mln euro i taką kwotę Bioton zaksięgował już w 2010 roku. Jednak pierwszą płatność koncern zrealizował dopiero w sierpniu 2011 r. Natomiast wpłatę pozostałej kwoty uzależniał od przeprowadzenia przez Bioton aktualizacji treści ulotek informacyjnych dla pacjentów wynikającej ze zmian w chińskim prawie.
Przychody licencyjne to tylko część wpływów do Biotonu związanych z obecnością jego produktów w Chinach. Firma będzie przede wszystkim zarabiać na sprzedaży samej insuliny. Kontrakt z Bayerem zawarto na 15 lat, a szacowane przychody Biotonu z tego tytułu sięgną, przy konserwatywnych założeniach, ok. 1,5 mld dolarów. Do tego dojdą przychody ze sprzedaży produkowanego w grupie Biotonu wstrzykiwacza do podawania insulin GensuPen. Wartość chińskiego rynku insuliny jest szacowana na około 1 mld dolarów rocznie.
W ostatnich dwóch latach Bioton zbudował sieć sprzedaży swojej insuliny opartą na współpracy z największymi koncernami farmaceutycznymi. W Chinach spółka współpracuje z Bayer HealthCare, w Rosji z GlaxoSmithKline, a na rynek?Unii Europejskiej, USA i Japonii wejdzie zaś na podstawie aliansu z Actavisem, z którym Bioton stworzył spółkę joint venture.