Organizatorzy warsztatów: Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Urząd Komunikacji Elektronicznej szukają sposobów, jak przyspieszyć podłączanie abonentów do sieci budowanych za publiczne pieniądze. Ilu z nich już korzysta z takich łączy – zbiorczych danych brak, ale według Elizy Pogorzelskiej, dyrektor w CPPC, jeśli wziąć pod uwagę jeden z konkursów, to można mówić o 20-proc. wykorzystaniu infrastruktury.
Urzędnicy organizują warsztaty z udziałem operatorów, ponieważ są oni podzieleni na tych, którzy infrastrukturę budują i jednocześnie mogą z niej korzystać, oraz tych, którzy chcieliby używać nowych sieci jako tzw. strona trzecia.