Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 19.04.2024 10:41

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Nietrwałe odbicie notowań ropy naftowej.

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczęła się wyjątkowo nerwowo. Notowania tego surowca dynamicznie urosły po informacji o ataku dronowym wojsk izraelskich na Iran. Ten ruch traktowany jest naturalnie jako odwet za niedawny atak dronów irańskich na cele w Izraelu.

Informacja o tym, że Izrael kontynuuje wzajemną wymianę ataków, rozbudziła nerwowość inwestorów, ale tylko na chwilę – i to z kilku przyczyn. Po pierwsze, Izrael nie przyznał się do tego ataku, podobnie jak wcześniej nie potwierdził ataku na ambasadę Iranu w Damaszku. Po drugie, niedawny atak dronowy Iranu na Izrael nie przyniósł żadnych istotnych szkód, co wywołało spekulacje, że nawet jeśli Izrael w jakiś sposób odpowie (a może się czuć do tego zobowiązany), to będzie to równie mało znaczący atak.

I w końcu po trzecie, obie strony konfliktu w publicznych wypowiedziach wstrzymują się od definitywnych gróźb, sugerując wręcz, że ataki były raczej symboliczne i nie wywołały zniszczeń – a to z kolei jest sygnałem, że prawdopodobnie nikomu nie zależy na eskalacji konfliktu.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Z tej przyczyny, notowania ropy naftowej szybko zaczęły odreagowywać zwyżkę i obecnie utrzymują się już na niewielkim plusie. Sytuacja geopolityczna, jak widać, może podbijać wycenę ropy naftowej, ale jednocześnie warto pamiętać, że ważnym czynnikiem wpływającym na notowania ropy są obawy związane z popytem na ten surowiec, ciągnące ceny w dół.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Złoto nadal bezpieczną przystanią.

Notowania złota, po dotarciu do historycznych maksimów w okolicach 2400 USD za uncję, póki co trzymają ten poziom. W tym tygodniu na rynku tym ma miejsce konsolidacja, a wręcz próba korekty spadkowej po tak dynamicznych wzrostach, jednak napięcia geopolityczne skutecznie utrzymują notowania złota wysoko.

W ostatnich dniach na pierwszy plan wybiła się sytuacja na Bliskim Wschodzie, a dokładniej, wzajemne ataki dronowe pomiędzy Izraelem a Iranem, które wywołały obawy związane z eskalacją konfliktu zbrojnego w tym rejonie świata. O ile doniesienia te budzą niepokój, to po pierwszych nerwowych informacjach, wypowiedzi przedstawicieli obu krajów sugerują, że żadna strona raczej nie będzie dążyć do pogłębienia konfliktu. To sprawiło, że dzisiejszy poranny wystrzał w górę cen złota został szybko stłumiony.

Obecnie notowania złota są podtrzymywane nie tylko przez sytuację geopolityczną na świecie, lecz także przez wzmożone zakupy kruszcu przez banki centralne, jak również duże zainteresowanie złotem wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Warto pamiętać jednak, że potencjał choćby do krótkiej korekty istnieje, głównie za sprawą wciąż relatywnie silnego dolara amerykańskiego i niepewności co do planów Fed.

DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka