Notowania ropy naftowej nadal znajdują się przede wszystkim pod silnym wpływem strony popytowej. Cena ropy gatunku WTI oscyluje już w okolicach 89 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent przekraczają poziom 92 USD za baryłkę. W obu przypadkach, notowania ropy naftowej poruszają się w okolicach 10-miesięcznych maksimów – podobne wyceny były notowane w listopadzie 2022 r.
Wsparciem dla cen ropy nieustannie pozostają obawy o jej podaż. Jednym z impulsów wzrostowych dla notowań ropy były przedłużone cięcia wydobycia ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej oraz cięcia eksportu w Rosji. Dodatkowo, Saudyjczycy podwyższyli ceny sprzedaży ropy do Azji na kolejny miesiąc, co świadczy o dużym popycie na tamtejszą ropę.
Nie bez znaczenia dla cen ropy jest sytuacja w Libii. Tragiczna w skutkach powódź we wschodniej części tego kraju doprowadziła do zamknięcia niektórych portów eksportujących ropę naftową z tego kraju. To kolejny czynnik pogłębiający obawy o podaż ropy naftowej.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Warto jednak mieć na uwadze, że impuls libijski – mimo że jest katastrofą humanitarną – prawdopodobnie będzie miał krótkotrwałe przełożenie na ceny ropy. Wynika to z faktu, że należącą do kartelu OPEC Libią od wielu lat targają problemy wewnętrzne – od czasu arabskiej wiosny w 2011 roku, w kraju tym panuje niestabilność polityczna, która regularnie przekłada się na przerwy w wydobyciu lub eksporcie ropy naftowej. Inwestorzy zdążyli więc takie nawracające problemy w dużej mierze zdyskontować.