Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

Publikacja: 16.05.2023 12:13

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Informacje z USA i Kanady wsparciem dla cen ropy.

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od zwyżki, natomiast dzisiaj notowania poruszają się w konsolidacji. Ceny ropy są bowiem pod wpływem wielu informacji, spośród których inwestorom trudno jest wybrać tę najistotniejszą w kontekście kolejnych miesięcy. Na szerokich rynkach finansowych motywem przewodnim są zdecydowanie obawy przed głębszą globalną recesją, które budzą obawy o popyt na ropę i sprzyjają stronie podażowej na tym rynku. Niemniej, na samym rynku ropy pojawiają się także informacje, które stanowią wsparcie dla cen.

Obecnie stronie popytowej na rynku ropy naftowej najbardziej sprzyjają doniesienia z krajów Ameryki Północnej. Kanada walczy z rozległymi pożarami, co budzi obawy o ciągłość tamtejszego wydobycia ropy naftowej. Jak dotychczas, ogień w prowincji Alberta doprowadził do spadku produkcji ropy o 319 tys. baryłek dziennie, czyli około 3,7% kanadyjskiego wydobycia.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Z kolei w Stanach Zjednoczonych głośno mówi się o powrocie tego kraju do uzupełniania strategicznych rezerw ropy naftowej (Strategic Petroleum Reserve: SPR). Tamtejszy Departament Energii wczoraj poinformował, że na start chce zakupić 3 mln baryłek ropy naftowej i wezwał do składania ofert do końca maja.

Dla przypomnienia: w poprzednim roku USA zdecydowały się na uwolnienie części swoich rezerw ropy naftowej w celu przynajmniej częściowego zniwelowania dynamicznych zwyżek cen tego surowca po wybuchu wojny na Ukrainie. Jednak wpływ tych działań na ceny ropy był ograniczony, bowiem wielkość strategicznych rezerw ropy naftowej w USA jest i tak relatywnie niewielka na tle światowej produkcji oraz konsumpcji tego surowca.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Notowania miedzi w dół po słabych danych makro z Chin.

Po wczorajszym delikatnym wzroście notowań, ceny miedzi dzisiaj rano kierują się w dół. Notowania tego metalu w USA obecnie powróciły do okolic 3,70 USD za funt, czyli rejonu tegorocznych minimów.

Impulsem do spadku cen miedzi były kolejne rozczarowujące dane makro z Chin. Dynamika produkcji przemysłowej w tym kraju w kwietniu wyniosła zaledwie 5,6% rdr przy spodziewanym odczycie 10,9% rdr. Niższe od oczekiwań były również dynamiki sprzedaży detalicznej oraz inwestycji w aglomeracjach miejskich za poprzedni miesiąc.

Chiny w ciągu ostatnich dwóch dekad były główną siłą napędzającą globalny popyt na miedź. Niemniej, surowe restrykcje pandemiczne wyraźnie odbiły się na tamtejszym wzroście gospodarczym, a tegoroczne zniesienie obostrzeń nie przyniosło tak dużego ożywienia jak się spodziewano. W rezultacie, za sprawą obaw sytuację w Chinach i tamtejszy popyt na miedź, wielu inwestorów wycofywało się z długich pozycji na tym rynku.

W dłuższej perspektywie nadal jednak miedź ma potencjał do zwyżki. W poprzednim roku miał miejsce deficyt na globalnym rynku tego surowca, a według International Copper Study Group, w 2023 r. pojawi się kolejny deficyt. Natomiast największą siłą napędową dla cen miedzi na przestrzeni kolejnych lat jest sektor transformacji energetycznej, który generuje ogromny popyt na ten surowiec. W najbliższych miesiącach jednak te argumenty mogą zejść na dalszy plan, a kluczowym czynnikiem cenotwórczym pozostanie sytuacja gospodarcza Chin.

DM BOŚ

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka