Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 15.05.2023 10:44

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej.

Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zniżką. Druga połowa tygodnia była okresem nieprzerwanych spadków notowań tego surowca, a nowy tydzień rozpoczyna się od wyhamowania zniżek w okolicach piątkowego zamknięcia. Cena ropy WTI oscyluje tuż powyżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 74 USD za baryłkę.

Utrzymująca się presja spadkowa na wykresie cen ropy naftowej to efekt szerszego nastawienia risk-off na światowych rynkach finansowych. Inwestorzy obawiają się nie tylko o sytuację w krajach zachodnich (gdzie i tak spodziewano się spowolnienia gospodarczego, przekładającego się negatywnie na popyt na paliwa), ale przede wszystkim rozczarowującego popytu na ropę naftową w Chinach. Mimo że tamtejsza gospodarka otworzyła się w tym roku po restrykcjach pandemicznych, to dane makroekonomiczne sugerują trudności z powrotem do dynamicznego rozwoju gospodarki.

Dodatkowym czynnikiem, negatywnie przekładającym się na notowania ropy naftowej, są oczekiwania powstrzymania się OPEC+ od dalszych cięć produkcji ropy naftowej. Swoje przekonanie o utrzymaniu dotychczasowych poziomów produkcji w kolejnych miesiącach wyraził minister ds. ropy naftowej Iraku, Hayan Abdel-Ghani.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Obecne gorsze nastroje nie zmieniają jednak faktu, że na rynku ropy naftowej coraz częściej pojawiają się także pytania o podaż tego surowca. Niedawne cięcia limitów produkcji ropy w OPEC+ pokazały, że organizacja ta jednak jest zdeterminowana, aby chronić pewnego poziomu cen – więc droga do ruchów z jej strony mimo wszystko jest otwarta.

Dodatkowo, w Stanach Zjednoczonych ostatnio pojawiły się dane sugerujące zwiększony popyt na paliwa, co prawdopodobnie wynika z sezonowego wzrostu wyjazdów weekendowych i wakacyjnych. Dodatkowo, USA kończą już proces uwalniania strategicznych rezerw ropy naftowej (SPR). Według Sekretarz Energii, Jennifer Granholm, już w czerwcu USA mogą zacząć z powrotem kupować ropę do swoich rezerw.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Cena złota znów w górę.

Umocnienie amerykańskiego dolara w ostatnich dniach doprowadziło do odreagowania spadkowego cen złota. Nie było ono jednak duże, a notowania kruszcu utrzymały się wyraźnie powyżej poziomu 2000 USD za uncję. Z kolei dziś rano słabszy dolar otworzył cenom złota drogę do zwyżek. Aktualnie cena kruszcu przekracza nieznacznie 2020 USD za uncję.

Ostatnie tygodnie na rynku złota pokazały siłę kruszcu, bowiem jego cena nie schodziła poniżej psychologicznej bariery 2000 USD za uncję. Widać zwiększone zainteresowanie złotem ze strony banków centralnych, inwestorów preferujących kruszec w formie fizycznej (sztabki, monety) oraz producentów biżuterii – bowiem osłabienie dolara w ostatnich miesiącach sprawiło, że złoto w innych walutach zaczęło być wyceniane nieco korzystniej. Niemniej, nadal nie widać istotnego ożywienia na rynku ETFów opartych o złoto – a wzrost ich aktywów na ogół jest silnym motorem do zwyżek notowań kruszcu.

O ile notowania złota nadal są wrażliwe na sytuację na rynku amerykańskiego dolara, to jednocześnie warto pamiętać, że złoto pełni funkcję tzw. bezpiecznej przystani. Wielu inwestorów dobiera je obecnie do portfela w obawie przed globalną recesją.

DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka