Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 01.07.2022 11:31

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy.

Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.

Pozostałe informacje dotyczące rynku ropy naftowej, mają mniejsze przełożenie na ceny surowca. Rozszerzony kartel OPEC+ nie zaskoczył i wczoraj, zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami, podtrzymał zamiar zwiększenia wydobycia ropy naftowej o 648 tys. baryłek w sierpniu, czyli o tyle samo co w lipcu. O Bliskim Wschodzie może być jednak głośno jeszcze w połowie bieżącego miesiąca, bowiem właśnie na wtedy zaplanowana jest wizyta dyplomatyczna Joe Bidena w tym rejonie świata. Chociaż amerykański prezydent otwarcie powiedział, że nie będzie bezpośrednio naciskał na Arabię Saudyjską w kwestii zwiększania produkcji ropy naftowej, to jego zdanie na ten temat jest szeroko znane. Z tej przyczyny, inwestorzy oczekują, że temat wielkości wydobycia ropy i tak zostanie poruszony podczas tej wizyty.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem w Norwegii zapowiedziany został strajk pracowników kilku platform wydobywczych, należących do spółki Equinor. Związki zawodowe ogłosiły, że strajk, powiązany z negocjacją warunków pracy, ma się rozpocząć 5 lipca. Protest doprowadzi do wstrzymania produkcji ropy na poziomie 83 tys. baryłek dziennie (tyle w poprzednim roku łącznie produkowały platformy objęte strajkiem), co oznacza około 4% norweskiej produkcji ropy. W skali świata, nie jest to jednak na tyle duża liczba, aby miała ona przeważające znaczenie dla cen ropy.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Cena złota już poniżej 1800 USD za uncję.

W bieżącym tygodniu notowania złota mają za sobą serię nieprzerwanych zniżek. Cena żółtego kruszcu dzisiaj przekroczyła w dół ważną barierę na poziomie 1800 USD za uncję i obecnie porusza się w okolicach 1793-1795 USD za uncję. Tym samym, najbliższe dni dla notowań złota będą ważnym testem siły strony podażowej – ważne techniczne wsparcie, które zadziałało kilkakrotnie w ciągu ostatniego pół roku, znajduje się w okolicach 1781-1785 USD za uncję.

Fundamentalnie na rynku złota zmienia się niewiele. Nadal presję na spadek cen kruszcu wywiera siła amerykańskiego dolara, a częściowo także wycofywanie się funduszy inwestycyjnych z rynków surowcowych (co rykoszetem uderza w ceny metali szlachetnych).

Dzisiaj jednak pewnym ciosem dla cen kruszcu są informacje o podwyższeniu cła na import złota do Indii, z dotychczasowych 7,5% do 12,5%. Ruch ten ma na celu ograniczenie popytu na złoto w tym kraju, co ma związek z dążeniami do poprawy bilansu handlowego. Dla złota nie jest to jedna dobra wiadomość, bowiem Indie, obok Chin, generują największy popyt na ten kruszec.

DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Spadek cen ropy. Obawy o popyt
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ (12.04.2024) - ropa naftowa, złoto
Surowce
Czekolada dobrem luksusowym?