Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.09.2019 08:00 Publikacja: 21.09.2019 08:00
Paweł Grubiak, prezes, Superfund TFI
Foto: materiały prasowe
Wśród niewielu surowców, w przypadku których popyt ma w tym roku wyraźną przewagę, znajduje się nikiel. Na przełomie poprzedniego i bieżącego roku cena niklu w Londynie poruszała się w przedziale 10–11 tys. USD za tonę. Tymczasem we wrześniu notowania niklu znajdują się już w przedziale 17–18 tys. USD za tonę (a chwilowo cena przekraczała nawet 18 tys. USD).
Najbardziej dynamiczny ruch wzrostowy na wykresie cen niklu nastąpił w miesiącach czerwiec–sierpień. Wynikał on przede wszystkim z pojawiających się informacji o ograniczeniach produkcji tego metalu na Filipinach oraz w Indonezji, czyli w krajach, które są kluczowymi producentami i eksporterami niklu na skalę światową. We wrześniu jednak cena niklu delikatnie spadła, co pokazuje, że potencjał wzrostowy przynajmniej na jakiś czas się wyczerpał.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zapewnienia rządu Chin o szykowanych działaniach stymulacyjnych jak na razie niewiele wpłynęły na rynki surowców.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wiele wskaźników sugeruje, że długoterminowy trend wzrostowy na rynku złota nadal pozostaje w mocy.
Od dołka z 2022 r. złoto zyskało blisko 116 proc., natomiast od dołka z listopada 2024 r. kruszec wzrósł o blisko 38 proc.
Na rynku naftowym mamy do czynienia z oznakami stabilizacji. Na szybkie zwyżki cen raczej się nie zapowiada.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Wzrost napędzały wojna handlowa, oczekiwania na globalne spowolnienie oraz napięcia między administracją Trumpa a Rezerwą Federalną.
Święta Wielkanocne to okres w którym wiele rodzin decyduje się na dalekie podróże do swoich bliskich, dlatego nierzadko patrzymy na to, co będzie się działo w cenami paliw. W przeszłości, wzmożony popyt mógł determinować wzrost cen tuż przed świątecznym okresem, ale obecna sytuacja jest nieco odmienna w porównaniu do poprzednich lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas