KGHM rozczarował. Mniej produkcje i sprzedaje

W tym roku koncern pokazuje stosunkowo słabe rezultaty na działalności prowadzonej w Polsce. Odnotowuje spadki w każdym z czerech wyodrębnionych obszarów biznesowych.

Publikacja: 24.04.2024 14:24

KGHM rozczarował. Mniej produkcje i sprzedaje

Foto: materiały prasowe

Wyniki produkcyjne i sprzedażowe osiągane w tym roku przez grupę kapitałową KGHM są co do zasady słabsze niż wypracowywane w tych samych okresach 2023 r. Co więcej, sytuacja ta dotyczy każdego z czterech podstawowych surowców.

I tak w marcu koncern zanotował zniżkę produkcji miedzi o 2 proc., a sprzedaży o 5 proc. To głównie konsekwencja słabszych rezultatów osiąganych przez spółkę-matkę. Lepiej radził sobie za to zależny KGHM International, posiadający kopalnie w USA i Kanadzie.

Jeszcze większe spadki zanotowano w biznesie dotyczącym srebra. Tu w marcu produkcja spadła o 2 proc., a sprzedaż aż o 21 proc. I znowu głównym winowajcą tej sytuacji okazała się spółka-matka.

KGHM - jest gorzej niż przed rokiem

Produkcję na tym samym poziomie co rok wcześniej wykazano za to w obszarze TPM, czyli metali szlachetnych, rozumianych w tym przypadku jak złoto, platyna i pallad. Zdecydowanie słabiej było pod względem sprzedaży, gdyż zanotowano jej 13-proc. zniżkę.

Najgorsza sytuacja była jednak w czwartej wyodrębnionej przez koncern grupie surowcowej obejmującej molibden. Tu spadek produkcji sięgnął aż 71 proc., a sprzedaży 67 proc. O zniżkach zdecydowała działalność prowadzona przez zależną chilijską grupę Sierra Gorda S.C.M. Chodzi o malejącą zawartość molibdenu w eksploatowanej rudzie oraz niższy uzysk.

W efekcie powodów do zadowolenia nie dają wyniki osiągnięte w całym I kwartale tego roku. Również one, co do zasady, były słabsze od wypracowanych rok wcześniej. W tej sytuacji niewielkim pocieszeniem może być przekazana przez KGHM dodatkowa wiadomość, że w I kwartale produkcja miedzi, srebra i metali szlachetnych została zrealizowana zarówno w grupie, jak i spółce-matce powyżej założeń budżetowych.

Wysokie ceny miedzi i srebra

Zdecydowanie większym optymizmem mogą napawać informacje dotyczące rynkowych cen sprzedawanych surowców. Kurs miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) jest najwyższy od dwóch lat i testuje barierę 10 tys. dol. za tonę. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że w styczniu i lutym oscylował w pobliżu 8,5 tys. dol., a więc poniżej wartości sprzed roku.

Ostatnio istotnie wzrosły też ceny srebra. W tym przypadku kurs chwilami był najwyższy od trzech lat, gdyż przekraczał 27 dol. za uncję. Z drugiej strony jego ceny w ostatnich tygodniach i miesiącach dość często się zmieniały. 

Surowce i paliwa
Próba short-squeeze’u na miedzi skończyła się klapą. W KGHM mogą się niepokoić
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Surowce i paliwa
Rynek ma obawy dotyczące przyszłości grupy kapitałowej Orlen
Surowce i paliwa
Orlen może zrezygnować z prasy i usług kurierskich. Odwrotu od fuzji nie będzie
Surowce i paliwa
Weryfikacja harmonogramu i budżetu. Nowy prezes Orlenu wytycza priorytety
Materiał Promocyjny
Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?
Surowce i paliwa
W tym roku JSW może sięgnąć po rezerwy
Surowce i paliwa
Kondycja finansowa grupy Orlen istotnie się pogorszyła