"Do końca września doradca będzie miał czas na identyfikację inwestorów" - powiedział Żuk dziennikarzom w kuluarach Kongresu "Nowego Przemysłu".

W ub. tygodniu Nafta Polska (NP), która w imieniu Skarbu Państwa prowadzi proces prywatyzacji spółek sektora wielkiej syntezy chemicznej, w związku z prowadzonym łącznym procesem sprzedaży akcji Zakładów Azotowych w Tarnowie, Zakładów Azotowych Kędzierzyn (ZAK) oraz Ciech, w oparciu o opinię przedstawioną przez doradców NP oraz po zapoznaniu się z prezentacją doradców ZAK, podjęła decyzję o nie przeprowadzaniu publicznej oferty akcji ZAK w czerwcu 2009 roku.

Na początku kwietnia Żuk przyznawał, że choć wariantem podstawowym wciąż jest upublicznienie ZAK w czerwcu, nie można wykluczyć, że IPO tej spółki mogłoby nie dojść do skutku, a jej akcje od razu zostałyby skierowane do prywatyzacji w drodze rokowań w ramach grupy chemicznej, razem z Ciechem i Tarnowem. Proces ten miałby zakończyć się w tym roku.

We wrześniu ub.r. Nafta Polska zarekomendowała MSP pełną prywatyzację dwóch grup zakładów wielkiej syntezy chemicznej do połowy 2010 roku. Według założeń tej strategii, prywatyzacja pierwszej grupy, którą stworzyłby Ciech oraz Zakłady Azotowe Tarnów i Kędzierzyn, miałaby zakończyć się w III kw. 2009 roku. Druga grupa, której utworzenie rekomenduje Nafta Polska, składałaby się z Zakładów Chemicznych Police i Zakładów Azotowych Puławy. Miałaby ona zostać sprywatyzowana w I poł. 2010 roku.