Analitycy tego domu maklerskiego uważają, że transakcja sprzedaży na rzecz BASF części Zachemu, finalizowana emisja obligacji oraz perspektywa znacznego wzrostu zysków w przyszłym roku zmieniają profil inwestycyjny sodowej grupy.
"Wskaźniki zadłużenia powinny wrócić poniżej poziomów ustalonych w umowach kredytowych, a rachunek wyników będzie zdominowany przez stabilną wysokomarżową dywizję sodową, co zmniejszy wrażliwość na wahania koniunktury" – czytamy w raporcie DI BRE Banku. Analitycy zauważają jednocześnie, że nie ma obecnie negatywnej presji na ceny sody w Europie i USA (mimo osłabienia Chin), co jest pochodną silnego rynku opakowań i odbudowującego się amerykańskiego rynku budowlanego. Dodatkowym budulcem wartości mogą być poza tym restrukturyzacja kosztowa oraz dezinwestycje.
Zdaniem ekspertów transakcja sprzedaży Zachemu nie zamyka procesu dezinwestycji. Według szacunków analityków DI BRE Banku za pozostałe spółki spoza podstawowego segmentu sodowego Ciech mógłby pozyskać nawet 700 mln zł.