Spółki planują prowadzenie badań w zakresie możliwości zastosowania tworzyw wytwarzanych przez Azoty do produkcji wyrobów militarnych. Porozumienie zakłada także prowadzenie analiz dotyczących zastosowania tzw. grafenu płatkowego w elektronicznych komponentach wyrobów zbrojeniowej spółki.

– Zależy nam na poszukiwaniu innowacyjnych zastosowań dla naszych tworzyw konstrukcyjnych. Staramy się ściśle współpracować z naszymi partnerami nad dostosowywaniem produktów do konkretnych wymagań technicznych – komentuje Witold Szczypiński, wiceprezes Grupy Azoty.

Chemiczna spółka od dawna prowadzi prace nad grafenem wraz z kilkoma partnerami. Część ekspertów spekuluje nawet, że to właśnie dostęp do technologii pozyskiwania tego niezwykle cienkiego i super wytrzymałego materiału skłonił swego czasu rosyjski Acron do próby przejęcia tarnowskiej spółki.

Jak dotąd Azoty niechętnie dzieliły się informacjami na temat postępów badań nad grafenem. Wiadomo jedynie, że pierwszy etap projektu, prowadzonego z NANO Carbon i ITME, zakończył się pomyślnie. Uzyskano zakładane rezultaty, ale trudno dziś szacować, kiedy produkcja grafenu mogłaby ruszyć. Przedstawiciele Azotów zawsze podkreślali, że są zainteresowani wdrożeniem opracowanej technologii na większą skalę. Plan uruchomienia takiej produkcji uzależniają jednak od rezultatów dalszych prac badawczych.

Kolejnym elementem planowanej współpracy w ramach podpisanego listu intencyjnego będzie wykorzystanie potencjału centrum badawczo-rozwojowego Zakładów Mechanicznych dla szczegółowego określania poszczególnych parametrów wyrobów Grupy Azoty. Budowa centrum została dofinansowana z funduszy unijnych. W ramach pierwszego etapu w rozwój zaplecza projektowego i badawczego zainwestowano tam ponad 18 mln zł. Obecnie trwa rozbudowa obiektu, a całość prac wyceniono na ponad 62 mln zł.