Bez odwołań w zarządzie PGE, Turon obstaje przy swoich warunkach kupna Brzeszczy

Rada nadzorcza PGE zakończyła dzisiaj obrady bez podjęcia uchwał w sprawie zmian w zarządzie spółki. – Nie ma żądnych zmian we władzach – potwierdza w rozmowie z nami źródło zbliżone do największego wytwórcy w kraju

Aktualizacja: 06.02.2017 20:11 Publikacja: 20.08.2015 14:19

Bez odwołań w zarządzie PGE, Turon obstaje przy swoich warunkach kupna Brzeszczy

Foto: Bloomberg

Według informacji „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" w porządku obrad dzisiejszej rady był punkt dotyczący zmian personalnych w zarządzie. Nie wiadomo jednak czy do głosowania nie doszło, czy też nie było większości chcącej odwołać członków zarządu PGE.

Na 14 września na wniosek MSP zaplanowano walne zgromadzenie spółki, które ma dokonać zmian w składzie rady nadzorczej energetycznej grupy.

Takie działanie przeprowadził już resort w Tauronie. W obu przypadkach podłożem jest różnica zdań w sprawie udziału energetycznego sektora w planie ratowania górnictwa, głównie Nowej Kompanii Węglowej. Tauron określił na początku sierpnia warunki Brzegowe nabycia kopalni Brzeszcze (zrestrukturyzowaną, za złotówkę i w ramach przetargu publicznego). Podczas czwartkowej konferencji prezes katowickiego koncernu Dariusz Lubera stwierdził, że Tauron nadal jest zainteresowany Brzeszczami, ale na warunkach, „które będą dla nas spełniać założenia biznesowe".

- Oczywiście czekamy na ogłoszenie przetargu publicznego. Wtedy złożymy ofertę, która może w ramach tego procesu podlegać negocjacjom – dodał Lubera.

Przypomnijmy, że z 4 sierpnia Tauron jako warunki przejęcia udziałów upadającej kopalni, wskazał m.in. sprzedaż aktywów przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w trybie przetargu publicznego i przeprowadzenie procesu restrukturyzacji tych aktywów przez SRK.

Spółka podała wtedy, że z uwagi na to ryzyko oferta zostanie złożona tylko w przypadku sprzedaży aktywów przez SRK w trybie przetargu publicznego, a oferta będzie opiewała na "symboliczną złotówkę" i zostanie złożona przez spółkę celową (SPV), do której przystąpią partnerzy, w tym Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Zarząd Tauronu zaznaczył również, że przed ostatecznym kupnem aktywów, SRK powinna przeprowadzić ich restrukturyzację, obejmującą m.in.: obniżenie poziomu zatrudnienia stałego do 828 etatów, zatrudnienie do 715 osób w formie outsourcingu, zmianę obecnego systemu wynagrodzeń na motywacyjny (ok. 5 tys. zł części stałej wynagrodzenia plus część zmienna zależna od osiąganych wyników finansowych) oraz poniesienie wcześniej zaplanowanych - w związku z wydzieleniem aktywów - niezbędnych wydatków na system wentylacyjny. – Te wydatki określamy na poziomie 260 mln zł w ciągu trzech lat. Największe byłyby na samym początku, zaraz po ewentualnym przejęciu w latach 2015-2016 – powiedział Krzysztof Zawadzki, wiceprezes Taurona.

Surowce i paliwa
Grupa Unimot wprowadziła do oferty kontrakty terminowe na olej napędowy
Surowce i paliwa
Nowe elektrownie gazowe powstaną, ale za wysoką cenę
Surowce i paliwa
Unimot koncentruje się na dywersyfikacji działalności i transformacji energetycznej
Surowce i paliwa
Plan naprawczy JSW przynosi efekty. Spółka zwiększa wydobycie węgla
Surowce i paliwa
Bogdanka na plusie. Są wstępne, szacunkowe wyniki
Surowce i paliwa
KGHM rozwija moce związane ze skupem odpadów i złomów