Umowa z S&P dotyczyła oceny kredytowej PGNiG oraz obligacji wyemitowanych przez zależny PGNiG Finance AB.
„Tym samym w najbliższym czasie S&P wycofa rating, który od 28 listopada 2012 roku był na poziomie BBB- z perspektywa stabilną" – poinformował PGNiG. Jednocześnie podkreślił, że zarówno giełdowa spółka, jak i obligacje wyemitowane przez PGNiG Finance AB cały czas posiadają rating na poziomie inwestycyjnym, przyznany przez Moody's Investors Service.
To już kolejny pomiot, który w ostatnim czasie rezygnuje z oceny S&P.
Kilka dni temu S&P na wniosek PKO BP wycofał się z wydania ratingów dla tego banku. Z kolei w końcowej ocenie obniżył rating długoterminowy do poziomu BBB z BBB+ . Uzasadnił ten krok wcześniejszym obniżeniem (15 stycznia) oceny dla Polski. Z tego też powodu obniżył ocenę PZU do A- z A oraz utrzymał perspektywę ratingową na poziomie negatywnym.
Negatywną perspektywę ma też ocena dla Polski, która poszła w dół z A- do BBB+. Wiarygodność kredytowa naszego kraju została obniżona po raz pierwszy od 20 lat. Agencja swoją decyzję uzasadniła m.in. obawami o stan finansów publicznych, wskazała też na dokonane przez rząd PiS zmiany w Trybunale Konstytucyjnym oraz na ustawę medialną. Wyraziła również obawy o niezależność takich instytucji jak Narodowy Bank Polski.