Chodzi zwłaszcza o zastosowanie metody szczelinowania hydraulicznego, wykorzystywanej wcześniej przy poszukiwaniach gazu w skałach łupkowych. Jeśli testy się powiodą, górnictwo węgla może zyskać dodatkowe źródło dochodu, a zagrożenie metanowe w kopalniach i emisja metanu do atmosfery zmaleją.

PGNiG i PIG powołały konsorcjum, które poprowadzi projekt badawczy w Gilowicach na Górnym Śląsku. Dla spółki będzie to pierwsza próba wydobycia metanu z pokładów węglowych. Wartości niezbędnych nakładów inwestycyjnych nie podano. – Zagospodarowanie dotychczas wychwytywanego w kopalniach metanu spada. W ten sposób tracimy cenne źródło energii – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że pozyskiwanie metanu jako surowca energetycznego powinno być stałym źródłem przychodów kopalń. Prace przy wydobyciu metanu rozpoczną się jesienią tego roku. Kiedy planowane jest ich zakończenie, nie podano.

Polska Spółka Gazownictwa, jedna z kluczowych firm zależnych PGNiG, odpowiedzialna za dystrybucję błękitnego paliwa w naszym kraju, podpisała z Gaz-Systemem memorandum w sprawie wymiany infrastruktury gazociągowej. Chodzi o to, aby docelowo PSG była tylko właścicielem gazociągów do transportu surowca do końcowych klientów, a Gaz-System rurociągów wysokiego ciśnienia zapewniających przesyłanie dużych ilości gazu i bezpieczeństwo energetyczne kraju. Wzajemne przejmowanie gazociągów do eksploatacji rozpocznie się w 2017 r. Obecnie trwają analizy dotyczące m.in. tego, jakie aktywa miałyby podlegać wymianie.

PGNiG Termika, firma zależna od PGNiG, do której należą Elektrociepłownie Warszawskie, unieważniła przetarg na budowę kotłowni wodnej gazowo-olejowej o mocy około 390 MWt (megawaty mocy cieplnej) wraz z instalacją gospodarki olejowej i gazowej w EC Żerań. Powodem były zbyt wysokie ceny w stosunku do budżetu, który wynosił ponad 131 mln zł brutto. Najtańsza oferta, którą złożył Budimex, opiewała na niespełna 199 mln zł. – Obecnie rozpoczynamy prace nad ograniczeniem zakresu i przygotowaniem do ponownego przetargu na budowę kotłowni szczytowej (tylko na paliwie gazowym) – podaje Katarzyna Pokrop, główny specjalista ds. komunikacji PGNiG Termika.