Stało się tak, gdyż oferta z najniższą ceną przewyższała kwotę, którą zamierzano przeznaczyć na ten cel. PGNiG Termika ustaliła budżet inwestycji na 1,6 mld zł. Tymczasem najniższa oferta opiewała na 1,89 mld zł.
PGNiG Termika planuje niezwłocznie ogłosić nowy przetarg na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego na warszawskim Żeraniu. – Przyjęte założenia dotyczące tej inwestycji są optymalne i nie zamierzamy ich zmieniać. Zakres przetargu dostosujemy do założonej przez nas kwoty na realizację tej inwestycji – mówi Anna Czyż, rzecznik prasowy PGNiG Termika. To oznacza, że projekt na Żeraniu będzie zrealizowany później, niż można było oczekiwać. Duże opóźnienie, bo około 2,5-roczne, ma wspólna inwestycja PGNiG i Tauronu prowadzona w elektrociepłowni w Stalowej Woli. Obecnie trwa inwentaryzacja wykonanego zakresu i jakości prac poprzedniego wykonawcy, z którym rozwiązano umowę z powodu problemów finansowych, w jakich się znalazł.
PGNiG oraz Orlen Upstream (należy do grupy PKN Orlen) podpisały list intencyjny o współpracy przy poszukiwaniach, rozpoznawaniu i wydobywaniu ropy i gazu na nowych obszarach w Polsce. Ich prace mają koncentrować się na koncesjach zlokalizowanych na Pomorzu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce, na Dolnym Śląsku oraz w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego. Do tej pory współpraca obu firm dotyczyła obszaru 15 krajowych koncesji w zachodniej i południowo-wschodniej części Polski. W jej ramach przeprowadzono m.in. eksploatację gazu z siedmiu złóż w Wielkopolsce oraz wspólne prace poszukiwawczo-rozpoznawcze w pozostałych regionach. Teraz prowadzone wspólnie działania mają zostać rozszerzone o nowe tereny.
– PGNiG zamierza utrzymać wysoki poziom inwestycji w sektorze poszukiwań i wydobycia. Podpisany list intencyjny pozwoli na wymianę doświadczeń oraz danych zgromadzonych przez obie firmy w zakresie technologii udostępniania i intensyfikacji złóż – twierdzi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.