Unimot podpisał umowę ze stowarzyszeniem Avia International, mającym siedzibą w szwajcarskim Zurichu, na używanie znaku towarowego Avia we własnej działalności jak i do dalszego udzielania licencji na jego używanie. Spółka notowana na NewConnect zamierza udzielać dalszej licencji podmiotom, które będą uczestniczyły w budowanej przez grupę detalicznej sieci sprzedaży paliw.
- Będziemy zachęcać właścicieli niezależnych stacji paliw do włączenia się do sieci Avia na zasadzie franczyzy. Avia z dużymi sukcesami działa w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Holandii czy Hiszpanii - mówi Robert Brzozowski, prezes Unimotu. Dodaje, że pod tą marką funkcjonuje około 3 tys. stacji paliw w 14 europejskich krajach. - Naszym celem jest stworzenie sieci około 100 stacji pod marką Avia w okresie około 3 lat - twierdzi Brzozowski. Unimot przekonuje, że Avia International ma doświadczenie w rozwoju sieci stacji paliw na nowych rynkach, czego przykładem mają być Węgry i Serbia. Podmiot ten będzie wspierał Unimot, tak jak innych swoich partnerów, w zakresie budowy siły marki na nowym rynku, w marketingu, w zakupach technologii, a nawet produktów.
Spółka z NewConnect przypomina, że dotychczasowy model dystrybuowanego przez nią paliwa polegał na dostarczaniu ich głównie do odbiorców hurtowych z branży transportowo - logistycznej. Teraz firma zyska możliwość zrzeszania niezależnych stacji paliw pod silną marką i dostarczania paliw bezpośrednio do stacji paliw, a także zapewni nowe źródło przychodów z opłaty franczyzowej.
Przystąpienie Unimotu do stowarzyszenia Avia International jest kolejnym krokiem zmierzającym do zwiększenia obecności w obszarze detalicznej sprzedaży paliw. Niedawno spółka poinformowała o planach uruchomienia aplikacji mobilnej Tankuj24 umożliwiającej zakupy paliwa on-line.
Avia International skupia obecnie około 90 firm. Marka Avia jest popularna zwłaszcza w Niemczech (ma tam około 840 stacji), Francji (710 stacji), Szwajcarii (600 stacji), Holandii (310 stacji) i Hiszpanii (140 stacji). W Europie Środkowo-Wschodniej sieć zyskała popularność na Węgrzech (ponad 80 stacji) i w Serbii (około 50 stacji).