Wpływ na wyniki miały rosnące notowania surowców energetycznych, np. średnia trzymiesięczna cena ropy wyrażona w złotych w I kwartale 2018 r. była o 4 proc. wyższa niż rok wcześniej. EBITDA grupy wyniosła 2,67 mld zł i była niższa o 3 proc. niż przed rokiem.
Jak podała spółka, systematycznie maleje udział gazu z kierunku wschodniego w imporcie, który zmniejszył się w ciągu roku z 84 do 78 proc. Jednocześnie dostawy LNG do Polski były wyższe o 31 proc. w porównaniu z I kwartałem 2017 r.
– Jesteśmy zadowoleni z wyników I kwartału, zwłaszcza dynamicznie rosnącej sprzedaży gazu, która jest efektem konsekwentnie realizowanej strategii zarządzania portfelem klientów, wysokiego tempa rozwoju polskiej gospodarki oraz niskich temperatur sprzyjających sprzedaży paliwa. Istotny wpływ na wynik grupy miał wzrost cen węglowodorów. Był on pozytywny w przypadku segmentu poszukiwanie i wydobycie, ale obniżył rentowność segmentu obrót i magazynowanie – podkreślił Piotr Woźniak, prezes PGNiG. – Powodem do satysfakcji jest coraz większa dywersyfikacja kierunków dostaw gazu. Jest to jeden z najważniejszych elementów strategii grupy – dodał.