Spółki walczą o zwiększenie wydobycia ropy i gazu poza Polską
Ostatnie kwartały nie przyniosły spektakularnych odkryć złóż, inwestycji czy przejęć. Giełdowe firmy są na etapie poszukiwań i analiz, które być może przyniosą im sukcesy w przyszłości.
Aktualizacja:
18.07.2018 10:50
Publikacja:
18.07.2018 10:50
Norwegia jest dla PGNiG jednym z kluczowych rynków, na których koncern prowadzi wydobycie. Znaczenie tego kraju ma być jeszcze większe za sprawą planowanego importu gazu ziemnego do Polski rurociągiem Baltic Pipe. Spółka w dużej mierze chce go wypełnić surowcem z własnych złóż. Na razie wydobycie jest jednak stosunkowo małe. W I kwartale wyniosło 0,14 mld m sześc. i było niemal takie samo jak rok temu. TRF
Foto: GG Parkiet
Na krajowym podwórku od lat niekwestionowanym liderem w segmencie poszukiwań i wydobycia jest PGNiG. Obecnie koncern na zagranicznych rynkach pozyskuje istotne ilości ropy i gazu ze złóż w Norwegii i Pakistanie. Ostatnie prognozy dotyczące pierwszego z tych państw mówią o wydobyciu gazu w 2018 r. na poziomie około 0,5 mld m sześc. Jeśli zostaną zrealizowane, to będą zbliżone do osiągniętych w ubiegłym roku. W przypadku ropy naftowej (wraz z tzw. kondensatem i NGL) koncern spodziewa się wydobycia przekraczającego 0,5 mln ton, a więc nieco wyższego niż w 2017 r.
Pozostało jeszcze 93% artykułu
Teraz kwartalna e‑prenumerata z rabatem 34%!
Obserwuj świat finansów i bądź gotowy na codzienne decyzje biznesowe.
Subskrybuj i zyskaj dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie w "Parkiecie".