Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W pierwszej połowie grudnia 2019 r. uncja złota kosztowała mniej więcej 1470–1480 dolarów, czyli pięć razy więcej niż w styczniu 2002 r. (wtedy było to ok. 280 dolarów). Rekord cenowy w tym okresie padł na początku września 2011 r. – za uncję trzeba było zapłacić ponad 1900 dolarów. Kto kupił po tym kursie, nadal jest na minusie. Ale nie na takim jak inwestor, który płacił po 1900 dolarów, a sprzedał np. w grudniu 2016 r. za nieco ponad 1000 dolarów za uncję.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.
Bogdanka, mimo niesprzyjającego otoczenia, niskich cen węgla i spadającym popytem na węgiel w kraju, osiągnęła po pierwszym półroczu dodatnie wyniki - wynika ze wstępnych szacunków. Rok wcześniej spółka odnotowała stratę.
Koncern prowadzi też prace nad uelastycznieniem linii technologicznych służących do efektywnego ich przetopu. Ponadto do rozważenia jest wykorzystanie składowisk odpadów jako potencjalnego źródła surowców materiałowych i energetycznych.
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.
Spółki zajmujące się recyklingiem i gospodarką odpadami zazwyczaj tylko w części wykorzystują posiadane zdolności przerobowe. Regulacje powinny jednak przyczynić się do dociążenia ich instalacji. Duży wpływ na wyniki będą też miały akwizycje.
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.