Zarząd Unimotu chce, aby najbliższe kwartały były okresem intensywnego rozwoju grupy w przynajmniej kilku biznesach. Jednym z nich jest rozpoczęty niedawno handel ropą naftową. Spółka zrealizowała już pierwsze transakcje zakupu tego surowca w Arabii Saudyjskiej i USA oraz sprzedaży na rynku Europy Środkowej. – Oprócz dwóch transakcji, które już zrealizowaliśmy, liczę na sprowadzenie jeszcze czterech, pięciu kolejnych statków z ropą naftową w 2020 roku – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu. Jego zdaniem Polska, ze względu na dogodne położenie geograficzne, może stać się ważnym krajem tranzytowym dla dostaw ropy w całym regionie.
Stacje paliw
Unimot cały czas duży nacisk kładzie na rozwój stacji paliw działających pod marką Avia. Na koniec marca miał ich 51 w Polsce i 8 na Ukrainie. W tym roku rozbudowa, w związku z pandemią koronawirusa, została wstrzymana na kilka tygodni, ale obecnie znowu wrócono do rozmów w sprawie włączenia do sieci kolejnych obiektów. Spółka do końca roku chce mieć w naszym kraju 65–70 placówek tego typu. – Prowadzimy jeszcze kilka rozmów z małymi sieciami liczącymi pięć, dziesięć stacji. Jeśli udałoby się je sfinalizować, to zwiększymy liczbę stacji do pierwotnie zakładanych 80 – twierdzi Sikorski. Niezależnie od tego spółka cały czas jest zainteresowana ewentualnym odkupieniem części stacji od Orlenu, jeśli dojdzie do fuzji tego koncernu z Lotosem i taką dezinwestycję zaleci płockiemu koncernowi Komisja Europejska.
W I kwartale Unimot zwiększył sprzedaż paliw na swoich stacjach, licząc rok do roku, o 52,7 proc., czyli do 22,2 mln litrów. Jednocześnie przychody w tym biznesie zwyżkowały o 21,9 proc. (do 8,8 mln zł). To przede wszystkim konsekwencja zwiększonej liczby posiadanych obiektów. Mimo to biznes detaliczny nie przynosi jeszcze zysków. Z drugiej strony również wydatki na jego rozwój są stosunkowo małe. Od chwili rozpoczęcia działalności na rynku stacji paliw, czyli od 2017 r., do dziś inwestycje wyniosły 7,6 mln zł.
Rozwijając sieć w Polsce i na Ukrainie grupa stawia na pozyskiwanie obiektów najbardziej efektywnych. Zamierza też kontynuować rozwój oferty pozapaliwowej. Co równie ważne, po spadkach ilości sprzedawanych paliw zanotowanych w marcu i kwietniu, od maja obserwowany jest wzrost popytu na benzyny, diesla i autogaz.
Rynek fotowoltaiki
Giełdowa spółka, poprzez zależny Unimot Energia i Gaz, rozpoczęła w Polsce sprzedaż instalacji fotowoltaicznych pod marką Avia Solar. Usługa skierowana jest zarówno dla klientów biznesowych, jak i detalicznych. – Wykorzystując nasze doświadczenie w sprzedaży na rynku energii elektrycznej i gazu, będziemy oferować klientom kompleksową multiproduktową ofertę montażu instalacji fotowoltaicznych połączonych z magazynowaniem energii, uzupełniając je dostawami prądu z sieci – mówi Marcin Ludwicki, prezes Unimotu Energia i Gaz.