MOL Group zaktualizował długoterminową strategię, którą ogłosił jeszcze w 2016 r. Był zmuszony przeprowadzić taki ruch obserwując w ostatnim czasie bezprecedensowe tempo zmian m.in. w zakresie transformacji energetycznej wymuszającej stresowanie coraz bardziej ekologicznych rozwiązań. W związku z tym zarząd spółki zapowiada przyspieszenie transformacji grupy w celu wzmocnienia jej odporności i zdolności do prowadzenia zrównoważonego rozwoju.

- Będziemy więc z nową determinacją pracować nad dalszą poprawą efektywności, jednocześnie poszukując nowych możliwości biznesowych. Jedna kwestia pozostaje jednak niezmienna od 2016 r.: podtrzymujemy nasze zobowiązanie, by zreformować nasze tradycyjne operacje oparte na paliwach kopalnych, w kierunku zrównoważonego, niskoemisyjnego modelu biznesowego - mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL Group.

Spółka zapewnia, że strategiczne kierunki transformacji biznesu pozostają niezmienione. Podtrzymując prognozę strukturalnego, długookresowego obniżania się popytu na paliwa kopalne w Europie, będzie w jeszcze szybszym tempie rozwijała przejście z działalności rafineryjnej w kierunku chemii, by docelowo stać się wiodącą w regionie, zrównoważoną firmą chemiczną. Z kolei w biznesie usług konsumenckich (stacje paliw), firma podtrzymuje plany budowy zaawansowanej, wspieranej przez technologie oferty detalicznej, a także dalszy rozwój kompleksowych usług w zakresie mobilności.

MOL Grup przyspiesza transformację, aby do roku 2050 stać się firmą zeroemisyjną. Założono też, że do 2030 r. połowa wydatków inwestycyjnych będzie przeznaczana na projekty zrównoważone. Z kolei do roku 2050, spółka angażować ma się wyłącznie w tego typu przedsięwzięcia. Węgrzy planują w najbliższych pięciu latach przeznaczyć 1 mld USD na nowe, zrównoważone i niskoemisyjne projekty, aby stać się wiodącym graczem w Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego. Tym samym zamierzają angażować się m.in. w projekty z zakresu gospodarki odpadami i ich utylizacji, wychwytywania, utylizacji i przechowywania dwutlenku węgla, produkcji zaawansowanych biopaliw oraz przedsięwzięcia związane z wodorem.