– Prace badawcze nad produkcją biometanu z bioodpadów, z którego następnie powstanie bioCNG, pozwolą nam na zdobycie know-how z zakresu wykorzystania biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych, a także na opracowanie formuły wielkoskalowych inwestycji związanych z produkcją bioCNG. To istotne pod względem rosnącego zapotrzebowania na sprężony gaz w transporcie, który w coraz większym zakresie będzie napędzany zielonymi paliwami. Rezultaty projektu pozwolą także na dywersyfikację portfela produktów na poziomie całej grupy – podkreśla Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju. Zapowiada, że wyniki prowadzonych prac pozwolą na wdrożenie komercyjnej instalacji i uruchomienie produkcji biogazu w 2023 r.

– Uzyskane wyniki badań pozwalają patrzeć z optymizmem na bioodpady jako potencjalnie duże źródło biometanu – zapewnia prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekotechnologii UPP.

PGNiG przekonuje, że ten projekt badawczy wpisuje się w rozpoczętą już transformację energetyczną. – W tym procesie paliwem przejściowym będzie gaz ziemny, ale równolegle rozwijamy możliwości produkcji „zielonych" gazów ze źródeł odnawialnych. To właśnie one będą stopniowo uzupełniać, a następnie zastąpią gaz ziemny – dodaje Sekściński. boX