- Postrzegamy PPK jako bardzo istotny program społeczny, który ma wzmacniać finanse Polaków po ustaniu aktywności zawodowej – mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami z okazji uruchomienia PPK.
Przekonywał, że to, iż na oszczędności pracownika w PPK składać się będą: on sam, jego pracodawca i państwo sprawia, że jest to program bardzo atrakcyjny.
- Od dziś pracodawcy mogą wybierać instytucje finansowe, z którymi będą tworzyć programy dla pracowników – mówił Paweł Borys. W pierwszej kolejności obowiązek utworzenia i udostępnienia PPK pracownikom, objął największe firmy. Te, które zatrudniają co najmniej 250 osób. W kolejnych etapach, co pół roku, do programu będą wchodzić coraz mniejsze firmy, a także instytucje.
1 lipca to najwcześniejszy możliwy termin podpisania umowy o zarządzanie PPK. Z kolei 15 lipca to najwcześniejszy możliwy termin podpisania umowy o prowadzenie PPK. Najpóźniejsze terminy na zawarcie tych umów przez duże firmy to odpowiednio 25 października i 12 listopada. W przypadku umów o prowadzenie PPK zawartych w lipcu pierwsza wpłata na rachunek PPK pracowników nastąpi do 15 sierpnia lub 15 września. Dla umów w listopadzie pierwsza wpłata na rachunek PPK będzie miała miejsce do 15 grudnia 2019 r. lub 15 stycznia 2020 r.
– Pierwszych większych wpłat spodziewamy się jesienią. Zakładamy, że znakomita większość firm będzie zawierała umowy we wrześniu październiku – mówił prezes Borys.