Luty na GPW miał dwa oblicza. W pierwszej połowie miesiąca szeroki rynek rósł, a WIG znalazł się o włos od okrągłych 60 000 pkt. Ostatnie dwa tygodnie upłynęły jednak pod dyktando podaży. Indeks oddał wcześniejszy dorobek, a miesiąc zamknął praktycznie na zero. Podobnie było z technicznym portfelem „Parkietu". Huśtawce nastrojów mocniej przeciwstawiły się tylko pojedyncze spółki.
Kosmetyka zmian
Te wyjątki to konkretnie LiveChat Software i Mercator. Pierwszy był wyjątkiem pozytywnym, bowiem zyskał 10,5 proc., co było najlepszym wynikiem w portfelu. Szczegóły dotyczące tej spółki opisujemy na stronie obok. Producent rękawic medycznych był z kolei wyjątkiem negatywnym. Kurs jego akcji spadł bowiem o 7,3 proc., co był najgorszym wynikiem zestawienia. Tak wyglądały skrajne stopy zwrotu. Między nimi siły były dość wyrównane. Na siedem wskazanych spółek cztery skończyły luty na plusie, a trzy na minusie. Ósmą pozycją w portfelu była gotówka, dla której, nieco niepraktycznie (nie uwzględniamy inflacji i żenująco niskiego oprocentowania lokat), przyjęliśmy zerową stopę zwrotu. Średnio wzrost kursu zyskujących spółek wyniósł 3,8 proc., a średni spadek tracących -5,2 proc. Ryzyko lutowego portfela, mierzone relacją wskaźnika zmienności ATR dla 20 ostatnich sesji do cen zamknięcia z 26 lutego, wyniosło dokładnie 4,1 proc. Można więc powiedzieć, że luty potwierdził ekonomiczną prawidłowość, że im mniejsze ryzyko tym mniejsza stopa zwrotu. Dodajmy w tym miejscu, że dwie spółki lutowego zestawienia znalazły się też w marcowym. Mowa o tych „skrajnych", przy czym – o ile Mercator nie zmienił typującego, to LiveChat już tak (szczegóły poniżej).
Za nami dwa miesiące 2021 r. W styczniu portfel był wyraźnie lepszy od WIG (+7,9 proc. wobec -0,08 proc.). W lutym różnice są kosmetyczne, ale to jednak szeroki rynek był relatywnie silniejszy. Skumulowana stopa zwrotu po tym dwumiesięcznym okresie wynosi dla portfela +7,4 proc., a dla benchmarku -0,1 proc. Analitycy techniczni podtrzymują więc dobrą formę z 2020 r., w którym pokonali WIG różnicą blisko 70 pkt proc. Czas na trzecią w tym roku odsłonę portfela. Marcowe zestawienie, choć tworzone przez analityków zupełnie niezależnie, wykazuje jedną, wyraźną jednomyślność...
Ósemka na marzec
W typowaniu spółek do nowego portfela udział wzięło ośmiu analityków technicznych. Wskazane przez nich spółki to: Dom Development, GPW, 11 bit studios, Mercator, Lotos, Livechat Software, Pekao i Stalprodukt. Datą bazową dla marcowego zestawienia będzie 26 lutego. Ceny zamknięcia tej sesji będą stanowić odniesienie przy obliczaniu stóp zwrotu z akcji typowanych firm, a także indeksu WIG, do którego się porównujemy. Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego, w naszej symulacji nie stosujemy zleceń stop loss i take profit i nie należy wskazań ekspertów traktować, jak rekomendacji.