Portfel inwestycyjny na koniec półrocza: Czerwiec może być nerwowy, a ucierpi na tym złoty

Słabość naszej waluty to najczęściej pojawiający się typ w portfelach foreksowych ekspertów na ten miesiąc. Na rynku surowców odbić w górę może ropa. W przypadku giełd warto stawiać głównie na Azję.

Publikacja: 05.06.2024 06:00

Portfel inwestycyjny na koniec półrocza: Czerwiec może być nerwowy, a ucierpi na tym złoty

Foto: Adobestock

Maj był kolejnym miesiącem, który miał dwa oblicza: bardziej optymistyczne i bardziej pesymistyczne. Pierwsza jego część stała pod znakiem wzrostu cen ryzykownych aktywów. Później jednak zaczęły się schody i inwestorzy przypomnieli sobie o rynkowym porzekadle „sell in may and go away”. Czy będziemy świadkami podobnej huśtawki nastrojów także w czerwcu?

Walutowy pewniak

Czerwiec tym różni się od maja, że jego początek upływa pod znakiem korekty spadkowej na rynkach. Odbija się ona m.in. na notowaniach złotego, który w ostatnich dniach traci na wartości. To jednak jest spójne z oczekiwaniami analityków na ten miesiąc. We wskazaniach walutowych ekspertów typujących skład portfeli foreksowych dla „Parkietu” słabość złotego pojawia się wyjątkowo często.

– Na najbliższym posiedzeniu EBC możemy być świadkami obniżki stóp procentowych. Oczekiwana dysproporcja z sytuacją w Polsce będzie się powiększać. Jednak czy złoty będzie dalej komfortową pozycją spekulacyjną, aż do momentu gdy przekonanie bankowych analityków o obniżkach stóp procentowych przez RPP na początku 2025 nie stanie się dominujące, nie jest już tak oczywiste. Inwestorzy i spekulanci mogą już teraz zacząć zakładać taki scenariusz – uważa Łukasz Wardyn z CMC Markets, który obstawia wzrosty pary walutowej EUR/PLN. Na przecenę złotego, tyle że w relacji do funta, liczy z kolei Łukasz Zembik z Oanda TMS Brokers.

– Złoty względem funta jest stosunkowo mocny, porównując aktualne poziomy z tymi widocznymi w 2022 oraz 2023 roku. W krótszym terminie można zaobserwować konsolidację, której szerokość ograniczają poziomy 4,96 oraz 5,1250. Po ostatnim dotarciu kursu GBP/PLN do dolnej bandy tego krótkoterminowego trendu bocznego zauważalne jest odreagowanie, które może ponownie skutkować podbiciem pary walutowej w stronę 5,12–5,13. Jeśli główne banki centralne zdecydują się na dłuższe pozostanie na kursie bardziej restrykcyjnym, wówczas giełdy mogą ucierpieć, kapitał popłynie do dolara amerykańskiego, a waluty naszego regionu (w tym złoty) mogą znaleźć się pod presją deprecjacyjną – argumentuje Zembik.

Czytaj więcej

Portfel inwestycyjny na maj: Waluty i surowce dają niejednoznaczne sygnały, a giełdy?

Kiedy jednak mowa o oczekiwanej słabości złotego, to ta jest przez ekspertów oczekiwana w szczególności w relacji z dolarem amerykańskim.

– Okolice 3,90 zł to silne długoterminowe wsparcie na wykresie USD/PLN, które w ostatnim półroczu kilkakrotnie skutecznie się obroniło. Dlatego należy założyć, że pomimo iż na korzyść złotego dalej przemawia dysparytet w poziomie stóp procentowych i wracająca na ścieżkę szybkiego wzrostu polska gospodarka, to wsparcie to kolejny raz się obroni, a letnia korekta wywinduje notowania dolara powyżej 4 zł – uważa Marcin Kiepas z firmy Tickmill.

– Fundamenty złotego są obecnie znacznie słabsze. Dodatkowo sezonowość działa na niekorzyść polskiego złotego w okresie wakacyjnym – to z kolei argumenty przedstawione przez Michała Stajniaka z XTB, który również zakłada słabość złotego w relacji do dolara.

– Początek cyklu obniżek stopy przez EBC to argument za osłabieniem euro, ale i pośrednio złotego – uważa Sobiesław Kozłowski z Noble Securities.

Mieszane odczucia na rynku surowców

O ile w przypadku typów dotyczących rynku walutowego stosunkowo łatwo jest znaleźć wspólny mianownik, o tyle zdecydowanie trudniejsze jest to w odniesieniu do surowców i towarów. W centrum uwagi ekspertów znalazła się ropa naftowa, która czerwiec zaczęła od wyraźnej przeceny. Wśród analityków nie brakuje jednak wiary w to, że miesiąc przyniesie jednak zwyżkę cen surowca.

– OPEC+ utrzymuje cięcia dobrowolne, co utrzyma zbilansowany rynek. Dodatkowo w III kwartale mamy zwyżkę popytową, która powinna działać na korzyść ropy – uważa Michał Stajniak, analityk XTB. Nie wszyscy jednak wierzą w zwyżkę cen ropy.

– Perspektywa zawieszenia broni oraz deeskalacji napięć na Bliskim Wschodzie mogą wywierać tymczasową presję na kurs ropy. W związku z powyższym otwieramy pozycję krótką, oczekując dalszych spadków cen czarnego złota – mówi Łukasz Wójcik z BM Pekao.

Czytaj więcej

Portfel techniczny na maj: Hossa gra kolejny akord, na celowniku średnie spółki

Eksperci znów dali się także ponieść rynkowym modom i w ich typach pojawiały się m.in. kakao oraz kawa. W tym pierwszym przypadku przeważają ci, którzy obstawiają spadek cen.

– Odreagowanie w górę na kakao w drugiej połowie maja stwarza naszym zdaniem okazję do ponownego zajęcia krótkich pozycji. Po podniesieniu szacunków tegorocznego deficytu surowca i pogorszeniu prognoz pogody w Afryce Zachodniej wydaje się, że rynek zaczął ponownie wyceniać bardzo negatywny scenariusz dla globalnej produkcji. Coraz więcej wskazuje, że ceny nie powrócą w najbliższych latach do poziomów z poprzednich, ale okolice majowych dołków cenowych wydają się znajdować jak najbardziej w zasięgu – wskazuje Kamil Cisowski z DI Xelion.

Odmienne postrzeganie tego rynku ma Mateusz Namysł z Santander BM. – Po spadku z końcówki kwietnia w maju doszło do niewielkiego odbicia, natomiast prawdopodobna jest kolejna fala wzrostowa w związku z deficytem produkcji na rynku także w kolejnym sezonie – wskazuje Namysł.

Jeśli zaś chodzi o kawę, to we wzrost jej cen wierzy Andrzej Kiedrowicz z PKO BP.

– Obawy, że utrzymująca się susza w Brazylii i Wietnamie zaszkodzi ziarnom kawy, doprowadzając tym samym do istotnego spadku globalnej produkcji, powinny wspierać dalszy wzrost rynkowych cen kawy – wskazuje ekspert.

Azja znów w centrum uwagi

O jednomyślność trudno też w przypadku typów giełdowych. Jeśli szukać już jakiegoś wspólnego mianownika, to trzeba byłoby wskazać na rynki azjatyckie, gdzie mają, zdaniem ekspertów, zagościć wzrosty.

– Indeksy chińskie bardzo dobrze zachowują się od kwietnia, wybijając się ponad linię trendu spadkowego. Pod koniec maja doszło z kolei do korekty na Hang Seng, która zatrzymała się na pierwszym wsparciu (około 18,3 tys. pkt), co daje szansę na zajęcie długiej pozycji – podkreśla Michał Krajczewski z BM BNP Paribas.

Na koreański Kospi postawił z kolei Bartosz Sawicki z firmy Cinkciarz.pl. – W minionych tygodniach główny indeks giełdy w Seulu zaliczył kilkuprocentowy spadek. Wydaje się jednak, że nie została zaburzona struktura długoterminowego trendu wzrostowego – argumentuje Sawicki.

Czytaj więcej

Portfel fundamentalny na maj. Jakie spółki wybrali eksperci?

Po raz kolejny nie zabrakło także bardziej ryzykownych typów, które opierają się głównie na tzw. indeksie strachu VIX. Na jego wzrost liczy m.in. Marek Rogalski z DM BOŚ.

– Indeks zmienności w maju odnotował rekordowo niskie poziomy, tymczasem rynki czeka trudniejszy okres w kontekście „jastrzębiego” podejścia FED i zbliżających się wyborów w USA na jesieni – uważa Rogalski.

Stawianie na indeks VIX oczywiście może przynieść ponadprzeciętną stopę zwrotu, ale równie dobrze może być przepisem na dużą stratę. Przekonał się o tym właśnie Marek Rogalski, który po kwietniu był liderem tegorocznego zestawienia. W maju jednak wypadł poza podium m.in. ze względu na zachowanie indeksu VIX, który również znalazł się w jego wcześniejszych typach.

Królem maja okazał się Łukasz Wójcik z BM Pekao. Jego typy dały zarobić blisko 11 proc. To efekt m.in. długiej pozycji na rynku europejskiego gazu oraz obstawieniu zwyżki indeksu WIG-gry. Wójcik dzięki majowej szarży wysunął się na pozycję lidera również w zestawieniu stóp zwrotu od początku roku. Po pięciu miesiącach jest prawie 13 proc. na plusie.

Łukasz Wardyn

CMC Markets

EUR/PLN

Na najbliższym posiedzeniu EBC możemy być świadkami obniżki stóp procentowych. Oczekiwana dysproporcja z sytuacją w Polsce będzie się powiększać. Jednak czy złoty będzie dalej komfortową pozycją spekulacyjną, aż do momentu gdy przekonanie bankowych analityków o obniżkach stóp procentowych przez RPP na początku 2025 r. nie stanie się dominujące, nie jest już tak oczywiste. Inwestorzy i spekulanci mogą już teraz zacząć zakładać taki scenariusz. Wejście: 4,223. Cel: 4,318. SL: 4,179.

Miedź

Wygląda na to, że spekulacyjny ruch w górę na kontraktach najbliższej serii został zakończony. Niestabilność na rynku koncentratów również zmniejszyła się. Jednak z uwagi na rosnące długoterminowe zapotrzebowanie na miedź można teraz oczekiwać stabilizacji cen i powrotu spokojniejszego rynku. Fundamenty długoterminowych deficytów podaży nie zmieniły się. Cel: 5,062. SL 4,142.

WIG20

Zakładając ważność dominującego trendu wzrostowego, spadki pod koniec maja można uznać za korektę. Publikowane prognozy PKB Polski poprawiają się i jeżeli do końca roku inflacja nie zacznie odbijać wyżej niż najbardziej pesymistyczne prognozy polskich banków, to inwestorzy mogą zacząć dyskontować rozpoczęcie obniżek stóp procentowych w 2025 r. Można też założyć, że w przypadku spółek z udziałem Skarbu Państwa w ostatnich wynikach mogliśmy zobaczyć sytuację po czyszczeniu z wszelkich „trupów w szafach”. Cel: 2890. SL: 2290.

Marcin Kiepas

Tickmill

USD/PLN

Okolice 3,90 zł to silne długoterminowe wsparcie na wykresie USD/PLN, które w ostatnim półroczu kilkakrotnie skutecznie się obroniło. Dlatego należy założyć, że pomimo iż na korzyść złotego dalej przemawia dysparytet w poziomie stóp proc. i wracająca na ścieżkę szybkiego wzrostu polska gospodarka, to wsparcie to kolejny raz się obroni, a letnia korekta wywinduje notowania dolara powyżej 4 zł. Cel: 4,12. SL: 3,86.

Srebro

W drugiej połowie maja srebro wyhamowało wzrosty, napotykając spory opór powyżej 32,10 USD/uncja. Determinacja sprzedających nie była na tyle silna, żeby już teraz doprowadzić do głębszej korekty. Należy przyjąć, że początek czerwca przyniesie jeszcze jedną próbę ataku na szczyty i dopiero wówczas rozpocznie się właściwa korekta na tym rynku. Wejście: 32,5. Cel: 27,5. SL: 33,8.

WIG20

Nieudany atak na 2600 pkt, negatywne dywergencje na wykresie, kolejny raz naruszona 50-dniowa średnia i brak spółek, które od banków przejęłyby rolę liderów hossy, każe oczekiwać głębszej i dłuższej spadkowej korekty. W skrajnym scenariuszu WIG20 może nawet wyzerować tegoroczne wzrosty. Wejście: 2500. Cel: 2320. SL: 2575.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas Bank Polska

USD/PLN

Para USD/PLN znajduje się w wąskiej konsolidacji od początku roku. Obecnie po kolejnym okresie siły złotego jesteśmy bliżej jej dolnego ograniczenia (około 3,90), co może sprzyjać odbiciu notowań w górę, tym bardziej iż w ciągu najbliższego pół roku dostrzegamy argumenty za mocniejszymi notowaniami amerykańskiego dolara za sprawą zbliżających się wyborów prezydenckich w USA, wyższej niż w innych regionach inflacji i późniejszych obniżek stóp procentowych przez Fed (grudzień 2024 r.). Cel: 4,1. SL: 3,86.

Złoto

Pod kątem analizy technicznej obserwujemy budowę formacji szczytowej na złocie. Przy lokalnym, wyższym maksimum w drugiej połowie maja mamy do czynienia z negatywnymi dywergencjami względem np. RSI albo MACD w ujęciu dziennym, co łącznie z wybiciem w dół krótkoterminowej linii trendu wzrostowego może sygnalizować większą korektę. Cel: 2450. SL: 2160.

Hang Seng

Indeksy chińskie bardzo dobrze zachowują się od kwietnia, wybijając się ponad linię trendu spadkowego. Pod koniec maja doszło z kolei do korekty na Hang Seng, która zatrzymała się na pierwszym wsparciu (około 18,3 tys.), co daje szansę na zajęcie długiej pozycji. Cel: 21 500. SL: 17 800.

Kamil Cisowski

DI Xelion

Solana

Maj był rewelacyjnym miesiącem dla większości aktywów ryzykownych, ale poza srebrem trudno wskazać jakiekolwiek, które stopami zwrotu w ogóle zbliżyły się do kryptowalut. W naszej ocenie będzie trudno podtrzymać tę passę w czerwcu, szczególnie w jego drugiej połowie, gdy wygaśnie popyt związany z buybackami i nastroje na rynkach zostaną naszym zdaniem schłodzone. Solana zyskała w maju 32 proc., a uważamy ją za jedną z najbardziej przewartościowanych kryptowalut. Zarówno w czerwcu, jak i w dalszej przyszłości będzie zapewne naszym instrumentem docelowym, gdy będziemy chcieli obstawiać pogorszenie sentymentu.

Kakao

Odreagowanie na kakao w drugiej połowie maja stwarza naszym zdaniem okazję do ponownego zajęcia krótkich pozycji. Po podniesieniu szacunków tegorocznego deficytu surowca i pogorszeniu prognoz pogody w Afryce Zachodniej wydaje się, że rynek zaczął ponownie wyceniać bardzo negatywny scenariusz dla globalnej produkcji. Coraz więcej wskazuje, że ceny nie powrócą w najbliższych latach do poziomów dużo niższych, ale okolice majowych dołków cenowych wydają się znajdować jak najbardziej w zasięgu. Cel: 7000.

VIX

Nasza majowa pozycja długa na VIX po raz kolejny w tym roku przyniosła stratę – indeks w trakcie miesiąca osiągnął nowe dołki. Pozostajemy przy opinii, że ani obraz makro ani inflacyjny nie uzasadniają wzrostów, które obserwujemy na S&P 500. Nvidia oczywiście pozostaje fenomenem, ale nie przypuszczamy, że będzie mogła dźwigać sama amerykańską giełdę przez kolejny miesiąc. Spodziewamy się, że czerwiec przyniesie korektę porównywalną co najmniej do tej kwietniowej. Cel: 18.

Marek Rogalski

DM BOŚ

EUR/PLN

Narracja wokół rynków EM może się pogorszyć, jeżeli zepsują się nastroje na Wall Street. Dodatkowo po danych o majowej inflacji w Polsce powinna rosnąć presja rynku co do cięcia stóp przez RPP jeszcze w tym roku.

Kakao

Skala korekty na surowcach w końcu maja pokazuje, jak spekulacyjna była ostatnia zwyżka. Na kakao poziomy są wysokie, biorąc pod uwagę fundamenty.

VIX

Indeks zmienności w maju odnotował rekordowo niskie poziomy, tymczasem rynki czeka trudniejszy okres w kontekście „jastrzębiego” podejścia Fed i zbliżających się wyborów w USA na jesieni.

Łukasz Wójcik

BM Pekao

USD/PLN

Po majowej aprecjacji złotego kurs USD/PLN znalazł się na dolnym ograniczeniu kanału horyzontalnego,w którym para porusza się od grudnia zeszłego roku. Spodziewamy się odbicia pary w kierunku górnej bandy (4,05–4,1), czemu sprzyjać mogą komentarze po czerwcowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej. SL: 3,88.

Ropa WTI

Perspektywa zawieszenia broni oraz deeskalacji napięć na Bliskim Wschodzie mogą wywierać tymczasową presję na kurs ropy. W związku z powyższym otwieramy pozycję krótką, oczekując dalszych spadków cen czarnego złota. SL: 81.

sWIG80

Majowa korekta sprowadziła indeks najmniejszych spółek do poziomu szczytu z początku kwietnia, co z perspektywy analizy technicznej należy traktować jako naturalny ruch powrotny. Brak rys na szerszym obrazie technicznym oraz nadal atrakcyjny poziom wycen skłania nas do utrzymywania pozytywnego nastawienia wobec tego segmentu rynku. SL: 23800.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

USD/PLN

Początek cyklu obniżek stopy przez EBC to argument za osłabieniem euro, ale i pośrednio złotego. SL: 3,8688.

Miedź

Symptomy spowolnienia w przemyśle Chin i USA to w średnim terminie presja na notowania miedzi, choć aktualna faza cyklu rotacji aktywów sprzyja spekulacyjnemu wzrostowi surowców. Wejście: 4,79. SL: 5,26.

S&P 500

Ożywienie następujące po kwietniowej korekcie spadkowej zapowiada się na typowy elliottowski 5-falowy impuls, w którym brakuje jeszcze końcowego wzrostowego akcentu w postaci fali piątej. SL: 5123.

Bartosz Sawicki

Cinkciarz.pl

USD/CLP

Ostre umocnienie chilijskiej waluty zawdzięczane było gwałtownym wzrostom cen miedzi na światowych rynkach. Tendencja ta uległa zachwianiu, co ponownie na pierwszy plan może wypychać niekorzystne fundamenty.

Ropa WTI

Notowania ropy WTI cofnęły się na około 10 proc. od kwietniowych szczytów, ale spadki kilkukrotnie wyhamowały przed barierą 76 USD za baryłkę. Balansowanie rynku surowca na granicy deficytu powinno ograniczać ryzyko głębszej zniżki.

Kospi

W minionych tygodniach główny indeks giełdy w Seulu zaliczył kilkuprocentowy spadek. Wydaje się jednak, że nie została zaburzona struktura długoterminowego trendu wzrostowego.

Andrzej Kiedrowicz

PKO BP

EUR/GBP

EBC najprawdopodobniej rozpocznie cykl luzowania pieniężnego w czerwcu, podczas gdy na podobny ruch ze strony Banku Anglii trzeba będzie prawdopodobnie poczekać do września, co powinno, poprzez poprawę dyferencjału stóp procentowych, wzmacniać funta kosztem euro.

Kawa

Obawy, że utrzymująca się susza w Brazylii i Wietnamie zaszkodzi ziarnom kawy, doprowadzając tym samym do istotnego spadku globalnej produkcji, powinny wspierać dalszy wzrost rynkowych cen kawy.

Hang Seng

Mocniejsze perspektywy wzrostu gospodarczego w 2024 r. dla Chin, utrzymujący się apetyt na ryzykowne aktywa oraz tani juan powinny wspierać notowania spółek na giełdzie w Hongkongu.

Michał Stajniak

XTB

USD/PLN

Fundamenty złotego są obecnie znacznie słabsze. Dodatkowo sezonowość działa na niekorzyść polskiego złotego w okresie wakacyjnym. Cel: 4,05. SL: 3,87.

Ropa Brent

OPEC+ utrzymuje cięcia dobrowolne, co utrzyma zbilansowany rynek. Dodatkowo w III kwartale mamy zwyżkę popytową, która powinna działać na korzyść ropy. Cel: 85. SL: 78.

Nasdaq 100

„Sell in May” nie udał się w maju, ale korekta na rynkach wisi w powietrzu.

Wiele spółek technologicznych rozczarowało i jedynie Nvidia podtrzymała dobre nastroje. Przed okresem wakacyjnym może dojść do realizacji zysków przez wielu zarządzających. Cel: 17 850. SL: 19 300.

Mateusz Namysł

Santander BM

EUR/USD

Przy relatywnej słabości europejskiej gospodarki i prawdopodobnej obniżce stóp procentowych w strefie euro w czerwcu dolar może się umacniać względem euro.

Kakao

Po spadku z końcówki kwietnia w maju doszło do niewielkiego odbicia, natomiast prawdopodobna jest kolejna fala wzrostowa w związku z deficytem produkcji na rynku także w kolejnym sezonie.

DAX

Indeks największych spółek notowanych we Frankfurcie nie wydaje się być atrakcyjnie wyceniony na tle otoczenia ekonomicznego niemieckiej gospodarki.

Łukasz Zembik

Oanda TMS Brokers

GBP/PLN

Złoty względem funta jest stosunkowo mocny, porównując aktualne poziomy z tymi widocznymi w 2022 oraz 2023 roku. W krótszym terminie można zaobserwować konsolidację, której szerokość ograniczają poziomy 4,96 oraz 5,1250. Po ostatnim dotarciu kursu GBP/PLN do dolnej bandy tego krótkoterminowego trendu bocznego zauważalne jest odreagowanie, które może ponownie skutkować podbiciem pary walutowej w stronę 5,12–5,13. Jeśli główne banki centralne zdecydują się na dłuższe pozostanie na kursie bardziej restrykcyjnym, wówczas giełdy mogą ucierpieć, kapitał popłynie do dolara amerykańskiego, a waluty naszego regionu (w tym złoty) mogą znaleźć się pod presją deprecjacyjną. Cel: 5,12.

Ropa Brent

Ostatnio otrzymaliśmy decyzję OPEC+, która nie zaskoczyła. Uważam, że cena ropy w kolejnych tygodniach powinna ponownie kierować się na północ. W II połowie roku oczekuje się globalnego przyspieszenia popytu na ten surowiec, a podaż będzie ograniczana. Pamiętajmy, że Irak oraz Kazachstan zobowiązały się do wypełniania postanowień, a nadwyżka produkcji z pierwszych czterech miesięcy tego roku ma zostać zrekompensowana. Notowania ropy Brent jak na razie kilkukrotnie testowały horyzontalne wsparcie techniczne w okolicy 80,5–81 USD za baryłkę. Uważam, że ten poziom jest średnioterminowym dołkiem, a cała korekta, która trwa od mniej więcej 10 kwietnia, powinna właśnie w tych okolicach zostać zakończona. Cel: 90.

CAC40

Francuski indeks od końca marca przebywa w konsolidacji ograniczonej poziomami 8254 pkt od góry oraz 7905 pkt od dołu. Na wykresie widoczna jest potencjalna formacja podwójnego szczytu (pierwszy utworzony pod koniec marca i na początku kwietnia, drugi w połowie maja). Podwójny szczyt dodatkowo wyznacza historyczne rekordy indeksu. Notowania przełamały już linię średnioterminowego trendu wzrostowego, którego początek datuję się na przełom października oraz listopada 2023 roku. Z fundamentalnego punktu widzenia sygnał do spadków w najbliższym czasie może dać EBC, który prawdopodobnie obniży stopy na początku czerwca, jednak może wysłać „jastrzębi” komunikat. W takim scenariuszu spadki na giełdach mogą zostać spotęgowane. Dla francuskiego indeksu kluczowa jest linia szyi wspomnianej formacji. Jeśli poziom 7900 pkt zostanie przełamany, wówczas dynamika wyprzedaży może zostać spotęgowana. Cel: 7580.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Materiał Promocyjny
Transakcje M&A - ryzyka, trendy, praktyka
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty