Miedź ?
Od sierpnia miedź przebywa w konsolidacji 6900–7400 USD/t i nie sądzę, aby grudzień miał przynieść wyłamanie dołem. Rewizja w dół oczekiwań globalnej nadpodaży metalu oraz słabszy USD powinny wspierać odbicie cen w stronę górnego ograniczenia kanału.
XU100 ?
Ewentualny spadek cen ropy i stabilizacja sytuacji geopolitycznej w rejonie ościennym (Syria, Iran) powinna być w średnim terminie korzystna dla gospodarki Turcji i ewentualnego powrotu inwestorów na ten rynek. (Zbigniew Obara, analityk BM Alior Banku).
Marcin Kiepas Admiral Markets
Bitcoin ?
W przypadku Bitcoin mamy do czynienia z klasyczną bańką spekulacyjną. Ostatnie szaleństwo zakupów (wzrost ponad 1200 USD) sugeruje, że może to być jej krańcowa faza. Grudzień to dobry miesiąc, żeby ona pękła.
Ropa WTI ?
Sezonowe zachowanie kontraktów na amerykańską ropę wskazuje na grudniowe wzrosty. Dodatkowo kurs doszedł do wsparcia wytyczonego jako promień linii łączącej dołki z VI 2012 i IV 2013. Symptomatyczne jest również to, że porozumienie z Iranem nie przeceniło ropy.
FTSE 100 ?
Ostatnie tygodnie upływają pod znakiem korekty tuż przy kluczowych oporach w okolicach 6820 pkt. Sygnały kupna obowiązują, a FTSE100 w odróżnieniu od innych nie jest wykupiony. Końcówka roku może przynieść rekordy.
Marek Rogalski DM BOŚ
EUR/PLN ?
Koniec roku z reguły był dobry dla złotego. Teraz mamy pewne zagrożenie w postaci grudniowego posiedzenia Fed, ale nie zakładamy, aby już teraz doszło do redukcji programu QE3. W efekcie inwestorzy mogą bardziej docenić krajowe dane, które wyraźnie pokazują, że gospodarka wyszła z dołka.
Złoto ?
Cena złota wciąż znajduje się w trendzie spadkowym. Obecnie po ponad 7-proc. spadku cen kruszcu w listopadzie możliwa jest krótkoterminowa korekta wzrostowa, lecz powrót notowań złota powyżej 1300 USD za uncję jest mało prawdopodobny (Dorota Sierakowska).
S&P500 ?
Amerykański indeks zyskuje już trzeci miesiąc z rzędu, po sierpniowej korekcie spadkowej o blisko 4,7 proc. Technicznie nadal ma impet i potencjał do wzrostów, którym sprzyja też sytuacja fundamentalna (Michał Pietrzyca).
Marek Wołos DM TMS Brokers
EUR/USD ?
Wkrótce posiedzenie Fed, na którym będzie dyskusja o taperingu. Z kolei brak presji cenowej, nikły popyt na kredyt, silna waluta, symptomy wytracania impetu przez kruche odbicie – to wewnętrzne czynniki zagrożenia dla euro. W grudniu zakładam spadki do 1,34.
Pszenica EBM ?
Obawy o uprawy w Australii i Argentynie oraz kurczące się zapasy w rejonie Morza Czarnego wspierają notowania. Z drugiej strony najwyższe od pół roku ceny ograniczają popyt największych odbiorców. Opór na 212 EUR/t nie powinien zostać przełamany.
WIG20 ?
Prognozuję, że w grudniu lub styczniu indeks osiągnie poziom 2700 pkt. Powód? Wzrosty na pozostałych rynkach. Rynki azjatyckie silnie nadrabiają straty do giełd amerykańskich. To przemawia za podobnym zachowaniem rynku polskiego. Hossa trwa w najlepsze.
Łukasz Wróbel Noble Securities
AUD/JPY ?
Po kolejnej fali wyprzedaży jena względem dolara, euro i funta, w listopadzie kurs japońskiej waluty względem dolara australijskiego zmagał się z ważnym lokalnym oporem 94 JPY – jego przebicie otworzyłoby drogę do wzrostu kursy pary AUD/JPY.
Miedź ?
Po prawie 20-proc. przecenie miedzi w pierwszej połowie tego roku w ostatnich miesiącach ceny nieco odreagowały. Długoterminowo rynek wchodzi w okres nadpodaży, natomiast krótkoterminowo za kontynuacją spadków przemawia m.in. układ średnich kroczących.
CAC40 ?
Francuski parkiet w minimalnym stopniu uczestniczył ostatnio we wzrostach na rozwiniętych rynkach. Argumenty za spadkową korektą mogą pochodzić zarówno z zagranicy (budżet i limit długu w USA), jak i rynku wewnętrznego (nowa fala pesymizmu wśród przedsiębiorców).
Maciej Jędrzejak Saxo Bank
EUR/USD ?
Wszystko wskazuje na to, że w grudniu dolar amerykański będzie się umacniał wobec euro. Gospodarka USA ma się coraz lepiej, a ostatnie dane z rynku nieruchomości są tego dobitnym przykładem.
Złoto ?
Od końca października cena złota spada w oczekiwaniu na kolejne informacje odnośnie do przyszłości programu luzowania ilościowego. Dopóki Fed nie podejmie decyzji o zredukowaniu skali luzowania ilościowego, możemy spodziewać się dalszej deprecjacji złota.
S&P500 ?
W listopadzie indeks S&P500 kontynuował swój rajd napędzany dobrymi danymi z amerykańskiego rynku pracy oraz nieruchomości. W grudniu ta tendencja utrzyma się ze względu na wzmożone zakupy przed świętami Bożego Narodzenia.
Kamil Maliszewski, Dom Maklerski mBanku
EUR/PLN
Osłabienie złotego, które widzieliśmy w listopadzie, nie miało odzwierciedlenia w polskiej sytuacji gospodarczej. Z tego też powodu należy uznać ten ruch za przejściowy. Szczególnie że w ostatnich latach PLN w grudniu umacniał się ze względu na napływ środków z UE.
Złoto
Wycena złota wywiera coraz większą presję na producentów, gdyż niektórzy znajdują się obecnie poniżej progu rentowności. Taka sytuacja nie powinna utrzymywać się w długim terminie ze względu na duży popyt z Chin oraz Indii, który powinien pozwolić na odreagowanie w górę z obecnych poziomów.
S&P500
Rajd św. Mikołaja może zostać w tym roku zakłócony przez negocjacje w sprawie limitu zadłużenia. Zgodnie z kompromisem zawartym w październiku, ostateczne porozumienie powinno zostać zawarte do 13 grudnia. Jego brak może utrudnić wzrosty znajdującego się na wysokich poziomach S&P500.