DAX ?
Ekspansywna polityka EBC oraz pozytywne dane ekonomiczne z Niemiec powinny zakończyć realizację zysków na indeksie. Dodatkowo wzrostom cen DAX-a powinna sprzyjać aprecjacja dolara wobec euro.
Kamil Maliszewski, DM mBanku
EUR/PLN ?
Tempo umocnienia polskiej waluty pozostaje umiarkowane, wydaje się jednak, że w razie poprawy nastawienia do ryzykownych aktywów powinniśmy zobaczyć dalszy napływ kapitału na nasz rynek. Będzie to wspierało spadki EUR/PLN wyraźnie poniżej poziomu 4 zł.
miedź ?
Spekulacje o niekonwencjonalnych działaniach Ludowego Banku Chin nakierowanych na wsparcie koniunktury w połączeniu z ogłoszonym kilka dni temu rządowym programem inwestycji o wartości 42 bln juanów powinny wspierać notowania metali przemysłowych (autor prognozy: Szymon Zajkowski).
DAX ?
Sytuacja w europejskich gospodarkach systematycznie się poprawia, podobnie jak klimat wokół negocjacji dotyczących programu pomocowego dla Grecji, co daje nadzieję na pozytywne zakończenie rokowań.
Tomasz Regulski, Raiffeisen Polbank
EUR/CZK ?
EUR/CZK zbliża się do limitu 27 koron czeskich, którego broni CNB. Spekulacje o podwyższeniu tego limitu mogą zaszkodzić koronie zwłaszcza w razie niskiego odczytu inflacji za kwiecień lub jednoczesnego pogorszenia nastawienia na rynkach światowych (Autor prognozy: Dorota Strauch)
aluminium ?
Kwietniowe osłabienie dolara sprzyjało wzrostom cen aluminium. Możliwy powrót dolara do umocnienia, zniesienie przez Chiny cła eksportowego na aluminium oraz chęć realizacji zysków po ostatnim wzroście powinny prowadzić do spadku cen tego metalu.
Shanghai Composite ?
Możliwe działania chińskich władz nakierowane na schłodzenie chińskiego rynku akcji mogą doprowadzić do dynamicznej realizacji zysków po ostatnich silnych zwyżkach, zwłaszcza że poziomy wycen wielu spółek przestały być atrakcyjne.
Marek Rogalski, DM BOŚ
NZD/USD ?
Rynek zaczyna szacować możliwe obniżki stóp w Nowej Zelandii po zmianie nastawienia przez bank centralny. Z kolei amerykański dolar został mocno przeceniony w kwietniu, co daje perspektywy na jego odreagowanie.
złoto ?
Perspektywa podniesienia stóp procentowych w USA w ciągu najbliższych kilku miesięcy ciąży notowaniom złota. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym stronie podażowej jest słaby popyt na złoto w formie fizycznej, który utrzymuje się nawet pomimo relatywnie niskich cen tego surowca (D. Sierakowska).
DAX ?
Frankfurcki indeks giełdowy posiada techniczną strukturę do wzrostu, tym bardziej po ostatniej korekcie spadkowej, która przyniosła pozytywny test wsparcia 11 405 pkt (M. Pietrzyca).
Marek Wołos, DM TMS Brokers
EUR/USD ?
Rynek zbyt daleko odsunął termin pierwszej podwyżki stóp procentowych przez Fed (obecnie prawdopodobieństwo podwyżki we wrześniu jest oceniane na mniej niż 50 proc.). W rezultacie kilka dobrych odczytów makroekonomicznych z USA pozwoli dolarowi nabrać wigoru.
ropa Brent ?
Ostatni wzrost notowań ropy nie jest uzasadniony czynnikami fundamentalnymi. Od strony technicznej obecne poziomy mogą zaktywizować sprzedających, powodując spadki do dolnego ograniczenia klina, w którym notowania poruszają się od początku roku.
WIG20 ?
Dobre nastroje europejskich inwestorów związane z programem QE prowadzonym przez EBC powinny przekładać się także na naszą rodzimą giełdę. Potencjalnie WIG20 może dotrzeć do poziomów szczytów z 2013 r., czyli 2625–2635 pkt.