Eksperci stawiają na wynikowych prymusów

W maju niewielka część spółek spełniła nadzieje pokładane w nich przez typujących skład portfeli fundamentalnych. To znalazło odzwierciedlenie w zróżnicowanych wynikach portfeli i średniej stopie zwrotu w okolicy zera. Czy propozycje na czerwiec okażą się trafione?

Publikacja: 02.06.2023 21:00

Eksperci stawiają na wynikowych prymusów

Foto: Adobestock

Maj nie okazał się zbyt łaskawy dla ekspertów z biur maklerskich biorących udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych na naszych łamach. Otoczenia nie było już tak korzystne, jak miesiąc wcześniej, a o wynikach w dużej mierze przesądziła fatalna końcówka miesiąca. Po ustanowieniu przez krajowe indeksy nowych tegorocznych szczytów na warszawską giełdę zawitała korekta, zabierając większą lub mniejszą część wypracowanych wcześniej w maju zysków.

Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom zakończony niedawno sezon publikacji raportów spółek za I kwartał, który obfitował tak w pozytywne, jak i negatywne zaskoczenia. To nie pozostało bez wpływu na wyceny spółek. Zarówno obraz wyłaniających się z raportów finansowych, jak i zmiany wyceny wpłynęły z kolei na roszady w portfelach na czerwiec.

Czerwcowa rewizja

Analizując nowe propozycje, łatwo zauważyć, że eksperci w dalszym ciągu stawiają na obiecujące spółki z szerokiego rynku akcji. W składzie portfeli zaszło trochę zmian, ponieważ część firm nie spełniła pokładanych w nich nadziei. Zwyżki innych zachęciły z kolei do realizacji zysków. Znalazło się miejsce dla wyróżniających się dużych firm, jak PKN Orlen czy PKO BP, choć ich reprezentacja w portfelach nadal jest bardzo skromna. Analitycy nadal swojej szansy szukają przede wszystkim wśród wyróżniających się małych i średnich spółek. W tym gronie zdaniem ekspertów nie brakuje firm o solidnych fundamentach, które mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. Najczęściej przywoływanym argumentem za wyborem spółki do portfela są oczekiwania związane z poprawą wyników finansowych.

Wspomniany sezon publikacji wyników za I kwartał pokazał, że mimo słabszej koniunktury gospodarczej nadal nie brakuje firm, które są w stanie pozytywnie zaskakiwać rynek. Argument ten przesądził o wyborze do portfeli takich firm, jak m.in. Atende, Dadelo, Grenevia, Rainbow Tours czy Neuca.

Typujący wychodzą z prostego założenia, że solidne wyniki poparte perspektywą ich dalszego rozwoju w kolejnych okresach powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny firm. Jest to o tyle istotne, że grono takich firm powoli się zmniejsza za sprawą pogarszającej się koniunktury gospodarczej oraz niesłabnącej presji kosztów. Dlatego szczególnym zainteresowaniem cieszą się branże, które wciąż jeszcze korzystają z wcześniejszego ożywienia, albo takie, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu zależna od koniunktury gospodarczej. Idąc tym tropem, do grona czerwcowych faworytów dołączyły niektóre spółki z branży gamingowej, które w tym roku jak do tej pory radziły sobie ze zmiennym szczęściem.

W 2023 r. szykuje się kilka ciekawych premier gier i dodatków do tytułów już obecnych na rynku. Z uwagi na dużą zmienność wyników finansowych w tej branży typujący podchodzą do spółek selektywnie. W portfelach na czerwiec znalazło się miejsce m.in. dla papierów Huuuge czy Ten Square Games.

Korekta notowań zachęciła ekspertów do poszukiwań nowych okazji wśród przecenionych firm. Upatrują w nich kandydatów do odbicia, choć jak pokazują przykłady typowanych do portfeli walorów Wittchena, Grupy Azoty czy Ten Square Games, powodami wyprzedaży są nie tylko czynniki czysto rynkowe. Zdaniem ekspertów zła passa notowań nie powinna w ich przypadku potrwać długo i przy aktualnych wycenach warto podjąć ryzyko.

Kapryśny maj

W maju tylko trzy na sześć portfeli zanotowały dodatnią stopę zwrotu. To pokazuje, jak duże znaczenie ma odpowiednia selekcja spółek. Średnia stopa zwrotu była zaś w zakończonym miesiącu 0,5 proc. na minusie, podczas gdy indeks szerokiego rynku WIG zniżkował o 1,1 proc.

W zakończonym miesiącu bezkonkurencyjny okazał się portfel stworzony przez analityków BM Banku Millennium. Miesiąc ten zamknęli z wynikiem 6,1 proc. nad kreską. Wyprzedzili analityków DM BDM i Noble Securities, którzy zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 1,4 i 1 proc. Pozostali uczestnicy musieli się pogodzić ze stratą.

Po pięciu miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem mogą się pochwalić prawie wszyscy brokerzy. Dzięki rewelacyjnemu majowemu wynikowi przewagę nad resztą stawki zwiększyli eksperci BM Banku Millennium – ich portfel od początku roku jest już ponad 40 proc. na plusie. Wyprzedzają ekspertów DM BDM, których wyniki to prawie 32 proc. nad kreską. Na trzeciej pozycji są analitycy BM BNP Paribas – tworzony przez nich portfel zwiększył wartość o 22 proc.

Łącznie od początku roku portfele ekspertów mają średnią stopą zwrotu na poziomie 19,6 proc. To wynik aż o 11,2 pkt proc. lepszy od wyniku szerokiego rynku – WIG w tym samym okresie wzrósł jedynie o 8,4 proc.

OpiniaKrajowe indeksy złapały zadyszkę

Michał Krajczewski kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego, BM BNP Paribas Bank Polska

Z punktu widzenia analizy technicznej po nieudanym ataku na poziom 2000 pkt i powrocie poniżej przebitego wcześniej oporu na 1950 pkt perspektywa dla indeksu WIG20 nieco się pogorszyła. O ile trend wzrostowy od dna z października ubiegłego roku nadal obowiązuje, obecnie możemy mieć do czynienia ze schłodzeniem rynkowych nastrojów na warszawskiej giełdzie. Z drugiej strony spadki, które miały miejsce w ostatnich dniach, zatrzymały się na pierwszym z kolejnych wsparć, czyli 1900 pkt, co może sugerować wejście w trend boczny pomiędzy poziomami 1900 i 2000 pkt w najbliższych tygodniach. Potencjalnym czynnikiem ryzyka dla postrzegania krajowego rynku akcji przez inwestorów zagranicznych jest obserwowane od miesiąca umocnienie amerykańskiego dolara, co w połączeniu z relatywnie gorszym zachowaniem chińskiej gospodarki może przyczyniać się do odpływów kapitału z rynków rozwijających się.

DM BDM

Wypadają z portfela:

BNP Paribas Bank Polska | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

Ten Square Games | Wykorzystujemy obecne niskie ceny. Liczymy na stopniową poprawę danych operacyjnych spółki i klimatu inwestycyjnego.

BM Banku Millennium

Wypadają z portfela:

 Alumetal | Do końca trwającego wezwania nie spodziewamy się zmiany kursu.

 Synektik | Realizacja zysku.

 VRG | Zmiana na spółki o lepszych perspektywach.

Wchodzą do portfela:

 Dadelo | II kwartał to dla spółki najlepszy sezonowo okres, a wyniki za pierwsze trzy miesiące sugerują, że będzie on rekordowy.

 Rainbow Tours | Rekordowa sprzedaż wycieczek zapowiada rekordowe wyniki finansowe w 2023 r.

 Wittchen | Świetne wyniki spowodują, że rynek szybko zapomni o rozczarowaniu sprzedażą akcji po niskiej cenie w ABB.

BM BNP Paribas

Wszystkie spółki z poprzedniego miesiąca zostają w portfelu na czerwiec.

Noble Securities

Wypadają z portfela:

 CCC, Cyfrowy Polsat, Neuca | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

 Celon Pharma | Sprzedaż Spravato (lek o podobnym działaniu jak Falkieri) istotnie wzrosła. Doceniamy dobre dane kliniczne inhibitora FGFR i stabilną pozycję gotówkową spółki.

 Grenevia | Dobre wyniki w dziale węglowym, rozbudowa portfela projektów fotowoltaicznych.

 Grupa Azoty | Niskie ceny gazu i wznowienie produkcji melaniny w maju, saletry i mocznika w czerwcu. Skrajnie negatywne nastawienie rynku do spółki (złamanie kowenantów w cenach), co postrzegamy jako potencjalną okazję.

DM Banku BPS

Wypadają z portfela:

 Eurocash, STS Holding | Chwilowo wyczerpany potencjał ruchu wzrostowego.

Wchodzą do portfela:

 Comp | Ustalona cena w skupie akcji własnych powinna napędzać wzrosty.

 LiveChat |Pozytywne nastawienie do technologii AI powinno być czynnikiem wspierającym notowania spółki.

 Neuca |Pozytywne nastawienie do branży, utrzymujący się wzrost wydatków w segmencie leków po pandemii.

 PKN Orlen | Niska wycena, spodziewamy się poprawy marż.

 PKO BP | Zakładamy, że wyrok TSUE jest w cenach, spodziewamy się kontynuacji dobrych wyników.

DM XTB

Wypadają z portfela:

 Auto Partner | Impuls wzrostowy akcji słabnie, co wobec bardziej atrakcyjnych alternatyw skłania nas do zamknięcia pozycji.

Wchodzą do portfela:

 Atende | Oceniamy pozytywnie wyniki Atende za I kwartał, które były najlepsze, porównując tylko pierwsze kwartały z lat poprzednich. Zakładając utrzymanie sprzedaży na obecnym poziomie oraz dalszą poprawę rentowności, spółka jest atrakcyjnie wyceniania z kapitalizacją na poziomie 120 mln zł.

 Huuuge | Raport kwartalny zaskoczył bardzo pozytywnie wraz z komentarzami zarządu świadczącymi, że spółka zamierza kontynuować proces poprawy optymalizacji biznesu.

 Novaturas | Spółka jako operator turystyczny podwyższyła całoroczną prognozę EBITDA, sygnalizując, że spodziewa się mocnego popytu w okresie letnim. Cena akcji wciąż nie odzwierciedla potencjalnego „wakacyjnego” momentum walorów firmy i nie odnotowywała „sezonowych” zwyżek mimo euforii w przypadku akcji Enter Airu czy Rainbow Tours.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty