Propozycje ekspertów na luty. Nie tylko maluchy na celowniku

Większość pomysłów inwestycyjnych na styczeń okazała się trafiona. Rozczarowały duże spółki, ale nie zawiodły te mniejsze. Na kogo eksperci postawili w tym miesiącu?

Publikacja: 03.02.2021 05:00

Propozycje ekspertów na luty. Nie tylko maluchy na celowniku

Foto: Adobestock

Parkiet

Przed miesiącem wystartowała dziewiąta już edycja portfeli fundamentalnych „Parkietu". Do rywalizacji w 2021 roku przystąpiło siedem domów maklerskich. Za zadanie mają typowanie spółek z mocnymi fundamentami, mogących zapewnić solidne stopy zwrotu. Czas na podsumowanie wyników za styczeń.

„Maluchy" dały zarobić

Parkiet

Mimo zmiennych nastrojów na warszawskiej giełdzie w styczniu wszyscy eksperci biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych wypracowali dodatnie stopy zwrotu z inwestycji. Kluczem do wypracowania zysków były małe i średnie spółki, które okazały się najbardziej odporne na globalne zawirowania na rynkach akcji, będące efektem obaw związanych z przedłużającym się lockdownem. Dodatkowo, optymizmem nie napawały coraz poważniejsze problemy związane z dystrybucją szczepionek na Covid-19, nieco oddalając perspektywę szybkiego wygaszenia pandemii. Duża ekspozycja portfeli na segment maluchów miała pozytywne przełożenie na stopy zwrotu. Tym samym większości ekspertów udało się uniknąć strat w związku ze styczniową korektą, której doświadczyła część spółek z WIG20.

Uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich siedmiu portfeli była w zakończonym miesiącu ponad 6 proc. na plusie, podczas gdy indeks szerokiego rynku zniżkował o ok. 0,1 proc. Eksperci przegrali jednak z analitykami technicznymi, których dokonania podsumowaliśmy we wtorkowym wydaniu. Ich portfel zanotował zysk na poziomie 7,9 proc.

W styczniu bezkonkurencyjny okazał się portfel zarządzany przez analityków Millennium DM, którzy pokazali, że w tej edycji portfeli też chcą się liczyć w walce o czołowe lokaty (w 2020 r. zajęli pierwsze miejsce). W pierwszym miesiącu br. udało im się wypracować efektowną 12,2-proc. stopę zwrotu, wyprzedzając analityków DM BDM, których portfel zwiększył wartość o 10,6 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z Noble Securities, zwiększając w pierwszym miesiącu rywalizacji stan portfela o 6,4 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym wynikiem, ale wszystkim ze sporym zapasem udało się pokonać rynek.

Typy na luty

Kontynuacja wzrostu wycen spółek z szerokiego rynku zachęciła typujących do realizacji zysków. Tym bardziej że w styczniu dwucyfrowe stopy zwrotu nie należały do rzadkości – w ten sposób wyróżniły się papiery Arctic Paper, Dekpolu czy Astarty. W rezultacie w portfelach przygotowanych na kolejny miesiąc zabrakło miejsca dla firm, które pozwoliły w ostatnim czasie solidnie zarobić. Zastąpiły je nowe spółki.

Najczęściej przytaczanym argumentem za wyborem spółki do portfela, oprócz atrakcyjnej wyceny wskaźnikowej, były oczekiwania poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy w trakcie sezonu publikacji wyników za IV kwartał (większość spółek jest przed publikacja raportów), uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które w ich ocenie będą się miały czym pochwalić. Argument ten miał istotne znaczenie w przypadku takich spółek, jak Asseco Poland, BNP Paribas Polska, Kernel, Sonel czy Ten Square Games.

Jedną z najbardziej poszukiwanych spółek jest Kernel, na którego w lutym postawiło aż trzech brokerów. Mimo solidnych zwyżek notowań w ostatnich miesiącach, według ekspertów, ukraiński producent żywności wciąż ma potencjał do kontynuacji wzrostu. Zdaniem analityków z BM BNP Paribas przemawiają za tym dane o wolumenie sprzedaży za IV kwartał. Stanowią dobrą zapowiedź przed nadchodzącą publikacją wyników. Ponadto rosnące ceny zbóż poprawiają perspektywy wyników za cały 2021 r.

Szansę na odbicie eksperci dostrzegli w przypadku producenta nawozów, Grupy Azoty, której akcje w ostatnich miesiącach radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Nadzieją jest poprawa na rynku nawozów. – Wykorzystujemy negatywne nastawienie do spółki związane z wysokimi cenami gazu czy rekordowym programem inwestycyjnym. Wskazujemy na 20–25-proc. wzrost cen nawozów w ostatnich dwóch tygodniach – uzasadniają swój wybór analitycy DM BDM.

Pozytywne oczekiwania związane z odbiciem kursu po styczniowej przecenie przesądziły o wyborze Ten Square Games. W ocenie typujących negatywne czynniki w postaci zmian w zarządzie, styczniowej sprzedaży akcji przez insiderów czy porzucenie wybranych projektów zostały zdyskontowane przez inwestorów.

Duże spółki na celowniku

Mimo rozczarowującego stycznia eksperci nie zrezygnowali z największych firm. Widać, że po fali zwyżek wielu małych spółek niektórzy zmienili taktykę, stawiając na większą dywersyfikację. W dalszym ciągu trzymają w portfelach walory takich tuzów jak PGE czy PZU, których notowania w minionym roku radziły sobie słabiej niż konkurentów z sektora. Wśród zgłoszonych propozycji na luty pojawił się KGHM, dla którego znalazło się miejsce w aż trzech portfelach. Analitycy Noble Securities wśród argumentów przemawiających za wydobywczym gigantem wymieniają sprzyjające notowania srebra i miedzi, podkreślając, że słaby dolar sprzyja notowaniom metali i pozytywnemu nastawieniu do rynków wschodzących. Do łask wróciło też Asseco Poland, co ma związek z pozytywnymi oczekiwaniami odnośnie do wyników grupy za IV kwartał 2020 r. Prognozy analityków zakładają efektowną poprawę zysku netto. Swoich zwolenników mają też: CCC, CD Projekt, PKO BP czy Tauron.

 

BNP Paribas BM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asseco SEE | Zamiana na bardziej atrakcyjne podmioty.

- Budimex, XTB | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Kernel | Dane wolumenowe za IV kwartał stanowią dobre perspektywy przed nadchodzącymi wynikami, ponadto rosnące ceny zbóż poprawiają perspektywy wyników za 2021 r.

- Pekabex | Spółka posiada rekordowy portfel zleceń, korzystając na strukturalnym wzroście użycia prefabrykatów i funkcjonując w branżach bardziej odpornych na potencjalne spowolnienie inwestycji (logistyka, mieszkania). Pozytywnie oceniamy perspektywy spółki z uwagi na sprzyjające trendy rynkowe, wysoki portfel zleceń oraz mocny bilans, który pozwala na regularne wypłaty dywidendy.

- Ten Square Games | Uważamy, iż obecnie negatywne czynniki w postaci zmian w zarządzie, ABB czy porzuceniu wybranych projektów zostały zdyskontowane przez inwestorów.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Arctic Paper, Dekpol, Stalexport | Realizacja zysków.

- Ciech | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- BNP Paribas Polska | Jest jedynym (spośród analizowanych przez DM) bankiem, który powinien pokazać wzrost EPS (zysk na akcję) w IV kwartale 2020 r. pomimo relatywnie wysokiej rezerwy na CHF. Atrakcyjna wycena.

- Grupa Azoty | Wykorzystujemy negatywne nastawienie do spółki związane z wysokimi cenami gazu czy rekordowym programem inwestycyjnym. Wskazujemy na 20–25-proc. wzrosty cen nawozów w ostatnich dwóch tygodniach.

- JSW | Dynamiczne wzrosty cen węgla koksującego i stali oraz dobry raport produkcyjny za IV kwartał 2020 r.

- Kernel | Po dobrych danych operacyjnych za II kwartał roku obrotowego 2020/2021 w sprzyjającym otoczeniu rynkowym oczekujemy mocnych wyników w minionym kwartale. Akcentujemy niską wycenę i oczekiwania w sezonie 2020/2021.

- Rawlplug | Spółka sprzedająca głównie do budownictwa, niekorzystająca dotychczas z poprawy nastawienia do sektora. Rekordowe wyniki za 2020 r. i niska wycena

- Sonel | Ekspozycja na wysoki kurs EUR/PLN i oczekiwane mocne wyniki za IV kwartał; zakończenie przeglądu opcji strategicznych dla Foxytech. Wskazujemy na niską wycenę.

DM Banku BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Astarta | Realizacja zysku.

- Pekao | Unikamy pozytywnej ekspozycji na banki.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Prochem | Kurs nie uwzględnia widocznego ożywienia w branży budowlanej, bardzo niska wycena.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Agora, LARQ | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Kernel | Ceny produktów rolnych na coraz wyższych poziomach, co jest dobrym prognostykiem dla wyników.

- Votum | Korzystniejsze otoczenie biznesowe dla spółki przełoży się na wzrost zysków.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Tauron | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asseco Poland | Spodziewamy się mocnych wyników za IV kwartał 2020 r., z zyskiem netto ok. 107 mln zł (wzrost o 28 proc. r./r.).

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Quercus TFI, R22, Tim | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asseco Poland | Słabszy złoty sprzyja eksporterom, szansa na dobre wyniki za IV kwartał 2020 r.

- CCC | Oczekiwanie na pozyskanie finansowania oraz oczekiwana wysoka wycena eobuwia i otwarcie galerii handlowych sprzyjają postrzeganiu spółki.

- Grupa Azoty | Spadające ceny gazu TTF, wzrost notowań mocznika i Yara sprzyjają spółce.

- KGHM | Sprzyjające notowania srebra i miedzi, słaby dolar sprzyja notowaniom metali i sentymentowi do rynków wschodzących.

- PZU | Zysk ze sprzedaży i wyceny InPostu, niższa szkodowość portfela i sentyment od rynków wschodzących.



TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Kruk | Realizacja zysku.

- Mercator Medical | Ograniczony potencjał wzrostu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- CD Projekt | Odbudowa wartości po przetasowaniach związanych z rozczarowaniem premierą „Cyberpunka".

- KGHM | Ekspozycja na wzrost cen surowców w obliczu przyspieszającej inflacji.

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy. JIM

Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji