W minionym kwartale WIG zyskał niewiele ponad 6 proc. Niestety, nasz portfel dywidendowy przyniósł w tym okresie niższą stopę zwrotu: wyniosła średnio 2,8 proc. Najjaśniej błyszczały wskazania DM BDM, którego portfel zyskał aż 18,1 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się DM PKO BP, Haitong Bank, Raiffeisen Brokers oraz Millennium DM.
Rzut oka na III kwartał
Świetny wynik DM BDM dał temu brokerowi pozycję lidera również w ujęciu narastającym. Może się on pochwalić 3-proc. stopą zwrotu (rozmowa z Krzysztofem Pado, autorem wskazań obok), podczas gdy średnia stopa zwrotu z wszystkich portfeli jest aż 10 proc. pod kreską. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że to wynik i tak o 2 pkt proc. lepszy niż zmiana WIG w tym okresie. W portfelu na III kwartał DM BDM miał cztery spółki: Comarch, Lotos, PGNiG oraz PKO BP. Wszystkie przyniosły imponujące stopy zwrotu.
Dobrze poradził sobie też portfel ułożony przez DM PKO BP. Przyniósł średnio ponad 6-proc. stopę zwrotu, a najmocniej podrożały Kęty oraz grupa PZU.
Dodatnie stopy zwrotu zanotowały też portfele ułożone przez Haitong Bank oraz Raiffeisen Brokers. Ten pierwszy trafnie wytypował m.in. Asseco Poland, LC Corp i Comarch. Natomiast stopę zwrotu obniżył mu m.in. LiveChat, który w minionym kwartale zanotował mocną przecenę. Z kolei w portfelu Raiffeisena pozytywnie wyróżniał się InterCars, a pod kreską było m.in. Forte.
Pecha natomiast miał w III kwartale Millennium DM, ponieważ w jego portfelu znalazło się kilka czarnych owiec, które właśnie wtedy znacznie potaniały. Mowa tu m.in. o Wieltonie, Prime Car Management i British Automotive Holding. Notowania tej ostatniej spółki załamały się na początku sierpnia, kiedy się okazało, że Jaguar Land Rover wypowiedział jej umowę importerską. Będzie to mieć znaczący wpływ na wyniki. Inwestorów ta informacja mocno wystraszyła: w ciągu jednego dnia kapitalizacja spółki stopniała o połowę. Nie należy jednak skreślać BAH z listy spółek dywidendowych. Zarząd deklaruje utrzymanie polityki w tym zakresie, zakładającej przeznaczanie na wypłaty dla akcjonariuszy 80 proc. skonsolidowanego zysku netto.