Inflacja systematycznie zwalnia, ale wzrost cen wciąż jest zauważalny, zwłaszcza w wydatkach konsumpcyjnych. Przy CPI wynoszącym w zeszłym roku 11,4 proc. w porównaniu z tym, ile wzrosły ceny w 2022 r., ceny zatrzymały się jedynie w przypadku kilku towarów i usług. Z danych GUS wynika, że w całym zeszłym roku z żywności nie podrożało mięso drobiowe oraz tłuszcze zwierzęce (głównie masło). Jednak te produkty szczyt podwyżek osiągnęły w 2022 r. Ceny drobiu wzrosły prawie o 35 proc., a masła o niespełna 26 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lat. I to niestety jedyne kategorie żywności, które nie podrożały w ciągu roku.
Czytaj więcej
Średnie oprocentowanie standardowych lokat bankowych spadło już poniżej 5 proc. Ale Polacy wciąż oszczędzają. Niemal połowa gromadzi pieniądze, aby zabezpieczyć się przed skutkami inflacji. Najpopularniejszym sposobem jest oprocentowane konto bankowe.
Najbardziej ceny wzrosły w przypadku cukru (30 proc.), jaj (o jedną piątą), warzyw (18,9), jogurtów, śmietany i napojów mlecznych (17,6 proc.). Warto przypomnieć, że w 2022 r. ceny cukru w skali roku wzrosły o ponad 61 proc., a jaj i śmietany – o ponad jedną siódmą. Oznacza to, że w 2023 r. płaciliśmy prawie dwa razy więcej niż dwa lata wcześniej. A gdyby policzyć tempo wzrostu cen, to jajka są bardziej wartościowe od kury.
W kategorii „żywność” ceny zwiększyły się o ponad 15 proc. w przypadku: makaronów, mięsa wieprzowego, ryb, mleka, kawy, kakao oraz soków owocowych i warzywnych.
Wysokie rachunki za utrzymanie domu
Koszty utrzymania nieruchomości, włącznie z cenami nośników energii, były w 2023 r. wyższe o 14,3 proc. w porównaniu z 2022 r. (w którym wzrosły o prawie 23 proc.).