Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.06.2013 16:00 Publikacja: 03.06.2013 16:00
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz RG Rafał Guz
Ostatni tydzień maja, choć krótszy o jedną sesją z powodu święta Bożego Ciała, wniósł wiele pozytywów w sytuację techniczną na wykresach warszawskich indeksów. Największa w tym zasługa poniedziałkowej sesji, podczas której wskaźniki WIG20 i WIG zyskały odpowiednio 2,8 proc. i 2,5 proc., a wskaźniki niższych segmentów rynku mWIG40 i sWIG80 – 1,9 proc. i 1,8 proc. Zwyżki zaowocowały dużymi białymi świecami na wykresach i pokonaniem lokalnych oporów. Indeks blue chips w końcu przełamał opór 2409 pkt, wyznaczony przez lokalny szczyt z kwietnia, co na gruncie teorii analizy technicznej można uznać za sygnał zakończenia trwającego od początku roku trendu spadkowego i początek nowej fali wzrostowej. Jej najbliższy cel to okrągły pułap 2500 pkt. Jego osiągnięcie wydaje się bardzo realne, zwłaszcza po obiecującym finiszu piątkowych notowań. WIG20 zakończył ostatnią majową sesję zwyżką o 0,9 proc., do 2485,5 pkt, a towarzyszące jej bardzo duże obroty sięgające 1,5 mld zł potwierdzają napływ kapitału na nasz parkiet. Dzięki ostatnim zwyżkom, indeksowi WIG brakuje do tegorocznego szczytu 48 222 pkt zaledwie 400 pkt. Jeśli uda się przebić przez to maksimum, będzie to sygnał kontynuacji hossy, która zaczęła się w czerwcu ubiegłego roku. Podczas gdy WIG20 i WIG walczyły z oporami, indeksy mWIG40 i sWIG80 wspięły się na nowe maksima długoterminowych trendów wzrostowych. I tak wskaźnik średnich spółek osiągnął we wtorek 2841 pkt, a indeks maluchów dotarł w piątek do 11 518 pkt. Oba indeksy na tak wysokich pułapach nie znajdowały się od lipca 2011 r. Warszawski parkiet wyróżniał się pozytywnie na tle innych światowych giełd. Ostatni tydzień maja na zachodnich parkietach upłynął bowiem pod znakiem lekkiej korekty. W Stanach Zjednoczonych przyjęła ona formę wąskiej konsolidacji indeksu S&P500 przy poziomie 1650 pkt. Niemiecki wskaźnik DAX spadł z kolei poniżej wsparcia 8400 pkt, a francuski CAC40 – poniżej pułapu 4000 pkt.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rok 2024 przyniósł rekordowe napływy kapitału do funduszy dłużnych i nadal solidne stopy zwrotu. Rok 2025 może stać pod znakiem obniżek stóp procentowych, choć nie wiadomo, w jakiej skali – jak przygotować na to portfel obligacji?
O kończącym się 2024 r. część spółek z warszawskiego parkietu najchętniej wolałaby zapomnieć. Ich wyniki nie zachwyciły inwestorów.
Po listopadowym pokazie siły amerykańskiej giełdy pierwsza połowa grudnia przyniosła z jednej strony nieco otrzeźwienia na Wall Street, a z drugiej odreagowanie powyborczej słabości na innych rynkach.
O zatrzymaniu projektu Olefiny III i o tym, dlaczego było to najlepsze rozwiązanie z najgorszych. O tym, jaki los powinien czekać Daniela Obajtka i które jego decyzje cofnąłby w pierwszej kolejności. O tym, co może być w nowej strategii na najbliższych dziesięć lat i czy wykrył już wszystkie nieprawidłowości w spółce z czasów poprzedniego zarządu – mówi Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu.
Przedsiębiorstwa w Polsce doświadczyły wzrostu kosztów działalności i musiały sobie z nimi radzić, często odkładając inwestycje w ICT. Czy ograniczając wydatki na ten cel firmy postępowały racjonalnie?
W Polsce względnie spokojnie prawdopodobnie będzie jeszcze przez rok. Dopiero 2026 r. może zaowocować dużym wzrostem wymogów związanych z biokomponentami dodawanymi do paliw. To z kolei może oznaczać wzrost cen oleju napędowego i benzyn.
Wygaszenie starszych elektrowni nie oznacza zwolnień ani opuszczenia naszych lokalizacji. W tych miejscach będziemy budować nowe źródła wytwórcze lub je komercjalizować w inny sposób – mówi Grzegorz Lot, prezes Tauronu.
Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim przyniosła rozdanie o konsolidacyjnym charakterze i skończyła się skromnymi zmianami głównych indeksów.
Podstawową cechą sporu korporacyjnego jest to, że ryzyko jego wystąpienia jest rzeczą stałą. Różne w czasie może być tylko jego natężenie, co przekłada się na szansę wyprzedzającego wyłapania zbliżającego się zagrożenia.
Porozumienia akcjonariuszy to jedno z najbardziej kontrowersyjnych i złożonych zagadnień dotyczących obrotu akcjami na rynku regulowanym.
Europejskie indeksy kontynuują wczorajsze zawahanie i znów notują sesję bez wyraźnego trendu. CAC40 spada o niecałe 0,2%, DAX pozostaje blisko cen zamknięcia z poprzedniej sesji, a wyraźniejsze ruchy widać jedynie na szwajcarskim SMI (-0,2%) oraz brytyjskim FTSE 100 (-0,3%).
Przygotowanie transakcji biznesowej to proces wieloetapowy, który wymaga precyzyjnego planowania, uwzględnienia specyfiki każdej umowy oraz odpowiedniego zabezpieczenia interesów stron. W dobie globalizacji i wzrostu złożoności relacji gospodarczych nie ma miejsca na niedopatrzenia – każde niedociągnięcie może prowadzić do kosztownych sporów lub utraty zaufania między stronami.
Ustawa o ochronie sygnalistów nałożyła na średnie i duże podmioty szereg nowych obowiązków, w tym prowadzenia wewnętrznych postępowań wyjaśniających, które wymagają odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i narzędzi.
Na rynkach listopad przyniósł bardzo dużo zawirowań. Zwycięstwo Donalda Trumpa spowodowało mocny ruch na rynkach finansowych, objawiając tzw. “Trump Trade 2.0”.
NBP w październiku zakupił 7,5 ton złota i jego udział w rezerwach wynosi ponad 17,7 proc. - podał bank centralny.
Główną bohaterką gry będzie Ciri, przybrana córka Geralta z Rivii - wynika ze zwiastuna nowej części wiedźmińskiej sagi. Został wyświetlony już kilka milionów razy. Na wieści ze studia reaguje też kurs akcji.
Inflacja w Polsce w listopadzie wyniosła 4,7 proc. rok do roku – podał w piątek GUS. To oznacza rewizję w górę szybkiego szacunku sprzed dwóch tygodni (4,6 proc.). Ceny towarów wzrosły o 3,8 proc. rok do roku, a usług – o 7,2 proc.
Na rynku obligacji deweloperów duży ruch, a w samej mieszkaniówce czasy ciekawe. O perspektywach powie Waldemar Wasiluk, wiceprezes spółki Victoria Dom, której niedawno zatwierdzono prospekt o wartości aż 400 mln zł.
Indeks krajowych dużych spółek w piątkowe przedpołudnie traci 0,3 proc. przy około 5,5-proc. przecenie CD Projektu.
Europejski Bank Centralny obniża stopy o 25 punktów bazowych, podczas gdy niektóre źródła wskazywały, że członkowie preferowali większą obniżkę o 50 punktów.
To o 17 proc. więcej niż w roku poprzednim, ponieważ korekty kalendarzowe dotyczące wypłat świadczeń zwiększyły wydatki o około 80 miliardów dolarów w porównaniu z tym samym miesiącem 2023 r.
Czwartek na większości giełd europejskich i amerykańskich zakończył się na czerwono. Dla Warszawy też. Piątek na rynku azjatyckim również nie zachwyca.
Polskie Elektrownie Jądrowej z jednej strony realizują umowę na zaprojektowanie elektrowni jądrowej z Westinghouse, a z drugiej wspierają administrację w rozmowach dotyczących zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla projektu. Wchodzą one w decydującą fazę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas