Wśród tegorocznych kandydatów do nagród dla najbardziej efektywnych kampanii reklamowych Effie jest kilkanaście kampanii, które zostały już nagrodzone w innych konkursach. W wielu przypadkach za brawurowy pomysł, ale też często za niestandardowe wykorzystanie sieci.
– W Internecie mamy do czynienia z coraz większym cluttere (przepełnieniem reklamami – red.), ale – w przeciwieństwie do innych mediów – sieć daje możliwość tworzenia wielu projektów naprawdę niestandardowych, które w zupełnie nowy sposób angażują odbiorców. Myślę, że przyszłością będą też kampanie prowadzone z wykorzystaniem urządzeń, które nosi się na sobie, jak nagrodzona w tym roku grand prix w Cannes opaska Nike Fuelband – mówi Natalia Hatalska, przewodnicząca w tym roku jury konkursu Media Trendy.
Jedną z nagrodzonych na Media Trendach prac wykorzystujących Internet w bardzo nietypowy sposób, była kampania Danio Kamuflaż wymyślona przez agencję MediaCom Warszawa i Young & Rubicam dla firmy Danone. Oprócz bardziej standardowych działań w tradycyjnych mediach w czasie trwania kampanii, m.in. po wrzuceniu w wyszukiwarkę Google hasła jako pierwszy wyskakiwał przedmiot „przemieniony" w maskotkę kampanii – Małego Głoda.
– Wybraliśmy tylko jedną grupę tematyczną haseł, które były związane z tematyką transportową, bo akurat wtedy tego dotyczyła odsłona kampanii w mediach. Niewykluczone, że będziemy wykorzystywać tego rodzaju działania w innych kampaniach. To był chyba pierwszy raz na naszym rynku, gdy ktoś użył takiego rozwiązania w kampanii reklamowej – mówi Magdalena Paszkin, account manager w MediaCom Warszawa.
Reklamowanie przez straszenie...
Ta sama agencja zebrała już w tym roku laury za inny projekt kandydujący do Effie. W ramach kampanii promującej start nadawania drugiej serii serialu-horroru „Walking Dead" Fox International Channels Poland zgodził się na dość kontrowersyjny pomysł: na portalu Fotka.pl stworzony został fikcyjny profil Umarlak87, który zaczepiał użytkowników portalu, np. zarysowując ich zdjęcia z wakacji krwawymi smugami, wysyłając im wiadomości w rodzaju: „chętnie bym obgryzł kosteczki" lub zapraszając do oglądania serialu.