Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mija moda na drugi dom czy mieszkanie w atrakcyjnej miejscowości turystycznej. Szkopuł bowiem w tym, że przeciętnie wypoczywamy nie więcej niż cztery tygodnie w roku. Co zatem zrobić z wakacyjnym domem przez 11 miesięcy? – Najlepszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie lokalu turystom. Trudno jednak zorganizować to samemu. Dlatego ponad pół wieku temu w Stanach Zjednoczonych narodziła się koncepcja condohoteli, która kilka lat temu przywędrowała?do Polski – mówi Marcin Dumania, prezes zarządu firmy Sun & Snow, operatora zarządzającego krótkoterminowym wynajmem apartamentów. W Polsce hotele w systemie condo powstają głównie nad morzem, w górach i na Mazurach. – Nie ma oficjalnej definicji condohoteli. Obiekty te często są mylone z budynkami mieszkalnymi czy apartamentowcami, w których pokoje przeznaczone są na wynajem. Tymczasem pojęcie condohotel powinno się odnosić tylko do skategoryzowanego obiektu, w którym indywidualne osoby kupują pokoje lub apartamenty hotelowe – wyjaśnia Dorota Malinowska, konsultant w firmie Cushman & Wakefield. Condohotele to oferta głównie dla osób, które poszukują apartamentu wakacyjnego nie tylko po to, by spędzać tam wakacje i weekendy, ale także, by czerpać zyski z wynajmu. – Istotne dla nabywców jest to, że sami nie muszą się zajmować ani pozyskiwaniem najemców, ani ich obsługą – podkreśla Dorota Malinowska. Typowe condohotele budują w Polsce m.in.: Qualia Development, Zdrojowa Invest, Condohotels Group oraz firma Inpro. – Kupując apartament w takim obiekcie, ma się zagwarantowany wysoki standard, stałą obsługę, zysk potwierdzony w umowie, zaplecze gastronomiczno-rekreacyjne i inne udogodnienia hotelowe. Pokoje są wykończone pod klucz według jednego standardu – wyjaśnia Grzegorz Kosiura z portalu Inwestycjewkurortach.pl.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.